Rozmowy o Europie w Cottbus

Podczas tegorocznego Dnia Europy 9-go maja 2023 roku  w Cottbus zainaugurowany został cykl spotkań mieszkańców Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr na temat Europy.

Organizatorami spotkania byli: Centrum Nauk Prawnych i Administracyjnych Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) Cottbus-Senftenberg, miasto Cottbus, Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr oraz Europe Direct Guben.

Spotkanie odbyło się na BTU. Gościem specjalnym był dr. Wolfgang Schaueble były przewodniczący Bundestagu, minister spraw wewnętrznych, współpracownik kanclerza Helmuta Kohla, członek i przewodniczący CDU, laureat prestiżowej nagrody Karola Wielkiego.

Po wysłuchaniu hymnu Unii Europejskiej licznie zgromadzonych gości przywitała prezydent BTU prof. Gesine Grande. Następnie głos zabrali Tobias Schick, nadburmistrz Cottbus oraz Katrin Lange, minister finansów Landu Brandenburg. Dr. Wolfgang Schaeuble w krótkim wystąpieniu pt.„Europa -nasza przyszłość” apelował o nasza wspólną odpowiedzialność za Europę, za wszystkie kraje, które cieszą się pokojem, bo nic nie jest nam dane raz na zawsze. Namawiał zgromadzonych do pokonywania granic —granic mentalnych, przez korzystanie z bogactwa kultur i języków tu w Europie…

Dr. W. Schaeuble parę razy przypomina,ł jak ważna jest nauka języka sąsiada, bez której trudno mówić o dobrym sąsiedztwie na co dzień. Apelował więc o wspieranie nauki języka polskiego w rejonie pogranicza, dodając, że nauka języka niemieckiego ma w Polsce długą tradycję. Proces „zrastania się” Unii przebiega najintensywniej na jej pograniczach i my wszyscy możemy i powinniśmy mieć w tym swój udział.

Dwie przedstawicielki zielonogórskiego Klubu  „Tygodnika Powszechnego” Kamila i Barbara  pozostały długo pod wrażeniem  słów Dr. W. Schaeuble, który mówił z wielkim entuzjazmem o „naszej wspólnej” Europie. Innego miejsca na tym świecie nie mamy, więc szanujmy je.

 

Barbara Krzeszewska – Zmyślony, członkini klubu „Tygodnika Powszechnego” w Zielonej Górze

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!