Państwo Izraela w Ziemi zbyt Obiecanej

“Państwo Izraela w Ziemi zbyt Obiecanej” to tytuł spotkania w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie będzie połączone z promocją  książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta.

„Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” Konstantego Geberta „to książka wielka — dosłownie i w przenośni. Koniecznie do niej sięgnijcie, by przenieść się w miejscu i czasie oraz poznać niezwykłą historię tego małego – wielkiego państwa. Gebert w niezwykłej monografii opisuje historię Izraela od narodzin syjonizmu, przez deklarację niepodległości i szereg wojen, po czasy współczesne. To książka łącząca w sobie eseje historyczne i reportaże, pogłębione refleksje i opisy niczym z thrillera politycznego. Choć przecież historia Izraela jest nam znana, to dzięki erudycji autora czyta się ją z zapartym tchem.” Wydawnictwo Agora

Konstanty Gebert to  psycholog, dziennikarz „Gazety Wyborczej” od jej powstania do 2022 roku. Obecnie jest  stałym współpracownikiem „Kultury Liberalnej”. Był założycielem (1997) i pierwszym redaktorem naczelnym żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), NSZZ PNTiO (wrzesień 1980) i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989). W stanie wojennym, pod pseudonimem Dawid Warszawski, redaktor i dziennikarz podziemnego dwutygodnika KOS, i innych tytułów 2. obiegu.
W latach 2005-2007 reprezentant polskiej społeczności żydowskiej w Radzie Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.
Współzałożyciel, a obecnie współpracownik Media Development Investment Fund, międzynarodowego funduszu wspierającego prasę niezależną. Z jego ramienia współpracował z niezależnymi mediami m.in. w Rosji, Ukrainie, na Bałkanach, w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Członek komitetu przygotowawczego Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureat nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Prasy Żydowskiej Simon Rockower Award (2018).
Autor ponad dwóch tysięcy artykułów w prasie polskiej i ponad dwustu w międzynarodowej, oraz kilkunastu książek. Książka „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Agora 2022) otrzymała nagrody im. Beaty Pawlak, Klio im. Marcina Króla, im. Jana Długosza i została mianowana do Nike. Jego najnowsze książki to „Spodnie i tałes” (Austeria 2022) oraz „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora 2023). Twórca pierwszego polskiego podcastu o Izraelu: „Ziemia zbyt obiecana”.

Spotkanie odbędzie się 6 lutego 2024 r. (wtorek) o godz. 18 w Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.
Moderatorem spotkania będzie Konrad Stanglewicz
WSTĘP WOLNY

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!