Ochrona praw człowieka we współczesnej Polsce – szanse i zagrożenia

Styczniowe spotkanie z Adamem Bodnarem (byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, obecnie dziekanem wydz. Prawa Uniwersytetu SWPS w W –  wie) w zielonogórskim Klubie „TP” zgromadziło sporą publiczność, także ze środowisk prawniczych. W ponad dwugodzinnej rozmowie pojawiło się wiele wątków, wśród nich – co oczywiste – sprawa Pegasusa. Okazuje się, że Adam Bodnar był tak niefrasobliwy, że kończąc pracę rzecznika, oddał swój służbowy telefon, bez sprawdzenia, czy był inwigilowany.
Co do stosowania Pegasusa i kontroli nad służbami specjalnymi, które dziś są praktycznie niekontrolowane, w  2019 roku, kiedy sprawa inwigilacji nie była jeszcze tak gorąca, powstał projekt pod nazwą „Osiodłać Pegaza” – niezależnej instytucji do nadzoru służb specjalnych. To propozycja RPO i grupy ekspertów z udziałem gen. Adama Rapackiego, policjanta o niekwestionowanym autorytecie państwowca.
Nawet jeśli władza PiS upadnie, NGO – sy pozostaną i to różne, nie tylko prodemokratyczne. Te zaś mogą być wykorzystywane także przez struktury następnej władzy do załatwiania niewygodnych spraw „ich rękami”. Tak jak to zdarzyło się kilka miesięcy temu, gdy megafony Bąkiewicza zagłuszały przemówienia Tuska i uczestniczek Powstania Warszawskiego. Rząd PiS wspiera narodowców Bąkiewicza finansowo, sam więc demonstracji i wieców swoich przeciwników nie musi zagłuszać; ma do tego wykonawców.
Tysiące Polaków „nadmiarowo” umierają zarażeni wirusem covid i pozbawieni możliwości leczenia na inne choroby. To skutek zaniechań bądź zaniedbań w walce z pandemią. Tymczasem Konstytucja w art. 68 powiada: władze publiczne są zobowiązane do zwalczania chorób epidemicznych. Czy to nie zbrodnia? Czy premier, prezydent, minister zdrowia mogą za to odpowiadać sądownie? – Na pewno jakaś odpowiedzialność powinna być: karna bądź polityczna – twierdzi Adam Bodnar. Jego zdaniem powinna powstać jakaś instytucja, nie tylko komisja sejmowa, z uprawnieniami śledczymi, coś na wzór IPN.
Zdaniem Adama Bodnara przywracanie praworządności i naprawianie szkód wyrządzonych w państwowych instytucjach przez rządy PiS może potrwać długie lata, może pokolenia. Psuje się łatwo i szybko, naprawia zaś żmudnie i niespektakularnie.
Całość spotkania z prof. Adamem Bodnarem:
I część; https://www.facebook.com/KlubTPZielonaGora/videos/465984458498819
II część; https://www.facebook.com/KlubTPZielonaGora/videos/975457693177275

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!