Ks. Damian Wyżkiewicz CM w Zielonej Górze

Dwa lata czekaliśmy na spotkanie w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego”. Zaplanowane na 14 października 2020 roku spotkanie pt. „Religia w szkole – dobry pomysł?” musieliśmy odwołać z powodu pandemii.

Czekaliśmy długo, aż w końcu 28 października 2022 r. zorganizowaliśmy wspólnie z Wydziałem Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej  i z Instytutem Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze spotkania z ks. Damianem Wyżkiewiczem — filozofem, teologiem, nauczycielem religii.

Program był bardzo napięty. W godzinach południowych o. Arkadiusz Dąbek franciszkanin, katecheta z parafii św. Franciszka z Asyżu, zorganizował spotkanie z młodzieżą I LO w Zielonej Górze, pt. “Wierzę, więc wątpię”, na którym ks. Damian wygłosił krótki wykład o dojrzałości religijnej. Po nim była długa rozmowa z młodzieżą, w czasie której ks. Damian odpowiadał na trudne pytania.

Wieczorem w auli parafii p.w. Ducha Świętego w Zielonej Górze, zorganizowaliśmy spotkanie pt. „Jak nie uczyć religii w szkole”. Na spotkanie zostali zaproszeni duchowni i świeccy nauczyciele religii i sympatycy klubu „Tygodnika Powszechnego”. W rozmowie z Konradem Stanglewiczem Ks. Damian Wyżkiewicz podzielił się swoim doświadczeniem z pracą z młodzieżą. Lekcje religii w szkole to filozofia, etyka i religia łącznie, mówił. Próbował też odpowiedzieć na pytania, co zrobić, aby lekcje religii były interesujące dla uczniów. Książki, które wydał mogą być pomocą dla katechetów i rodziców, w jaki sposób unikać podstawowych błędów w przekazywaniu prawd wiary. Była możliwość kupienia książki „Ostatni dzwonek”.

Po spotkaniu zawitaliśmy do Piekarni Cichej Kobiety (miejsca spotkań zielonogórskiego klubu „TP”). Lepiej trafić nie mogliśmy. Odbywający się tam CROSSING FESTIVAL 2022 to było najlepsze zakończenie pobytu ks. Damiana w Zielonej Górze.

Ks. Wyżkiewicz skorzystał z gościny ks. Proboszcza kan. Andrzeja Ignatowicza w parafii p.w. Ducha  Świętego.  Za co dziękujemy.

W wydaniu 44/2022 „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego” zamieszczona będzie relacja ze spotkania.

https://zgg.gosc.pl/doc/7919728.Precyzyjne-cele

Transmisja ze spotkania: https://www.facebook.com/wnkzg/videos/663790595233648

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!