Kościół i świat w dobie antropocenu

„Kościół i świat w dobie antropocenu” to tytuł spotkania w zielonogórskim Klubie „Tygodnika Powszechnego”, połączonego z promocją książki „Kościół w dobie antropocenu” pod redakcją o. dr. Stanisława Jaromiego OFMConv, wydaną przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA. Gośćmi będą autorzy książki:  o. Stanisław Jaromi i ks. Andrzej Draguła, a moderatorem Konrad Stanglewicz.

ANTROPOCEN to czas, w którym żyjemy, epoka człowieka i jego cywilizacji. Charakteryzuje ją olbrzymi rozwój nauki, technologii i gospodarki. Dostatnie, wygodne życie dla wielu i szansa na dostatnie, wygodne życie dla pozostałych.

To czas konsumpcji i eksploatacji bogactw naturalnych. Czas plastiku i betonu, odpadów i marnotrawstwa. To też epoka nierówności społecznych i licznych kryzysów. Jesteśmy uzależnieni od energii i usług, rolnictwo zmienia się w agrobiznes, leczenie chorób zmienia się w usługi branży medycznej, a nad wszystkim dominuje sektor finansowy.

Antropocen to też epoka wielu dylematów i paradoksów. Zastanawiamy się, czy i jak dalece słuchać ostrzeżeń naukowców mówiących o globalnym ociepleniu i perturbacjach klimatycznych i czy aktywistów wołających o zaangażowanie się każdego, żebyśmy wszyscy spróbowali się uratować.

To też ciągłe poszukiwanie mądrości rozumiejącej, że życie wymaga żywej planety; że zdrowe środowisko to nie dodatek, na jaki nas stać lub nie, ale przestrzeń wokół nas, za którą jesteśmy odpowiedzialni; że klimat zależy też od nas, a nasze życie od klimatu.

To przyjmowanie oskarżeń o hipokryzję, że jednak konsumujemy, podróżujemy, używamy zdobyczy cywilizacji z komputerem i smartfonem na czele; że jesteśmy częścią systemu, z którym walczymy. Pamiętajmy jednak, iż oskarżenia to ulubiona metoda ataku na tych, którzy wołają o zmianę i opamiętanie się. Lepiej czynić dobro i czasem przegrywać, niż nie robić nic!

Dobrze wiemy, jak trudno jest uciec od nadmiaru plastiku, zbędnych opakowań, fast foodów i innego jedzenia bez wartości, transportu indywidualnego,  itp. Są one oczywistością, tak zorganizowany jest system gospodarki wokół nas.

Ale, czy rzeczywiście nie mamy wyboru? Czy, choćby w trosce o swoje zdrowie, nie można wybrać porządnego, smacznego i zdrowego jedzenia, najlepiej lokalnego? Na przekór promocji oferującej produkt mięsny z masowej hodowli, w której zwierzęta nigdy nie oddychały świeżym powietrzem i nie były w stanie się realizować swoich podstawowych potrzeb, mają zmienione geny, jedzą okropne rzeczy oraz dostają mnóstwo antybiotyków.

Ktoś powiedział, że żyjemy w krótkim odstępie czasu pomiędzy wiatrem, jaki zasialiśmy, a burzą, którą będziemy zbierać… bo nie ma planety B ani ucieczki od wyzwań.

Wielu mówi, że nie tyle żyjemy w epoce zmian, ile znajdujemy się w sytuacji zmiany epoki.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 4 maja 2023 r. o godz. 18.00  w Piekarni Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13 w Zielonej Górze.

Zapraszamy! Wstęp wolny.

O naszych Gościach:

Stanisław Jaromi — franciszkanin konwentualny, doktor filozofii, absolwent teologii i ochrony środowiska. Od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną. Wieloletni delegat zakonu ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA) i szef portalu chrześcijańskich ekologów www.swietostworzenia.pl. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych ośrodkach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie

Ks. prof. Andrzej Draguła — teolog i publicysta, znawca kultury popularnej. Doktor habilitowany teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat nagrody dziennikarskiej „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka (2018). Przewodniczący Rady Instytutu Nauk Teologicznych US, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, członek redakcji i Laboratorium „Więzi”, publicysta, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Uprawia teologię pastoralną w perspektywie kulturowej, zajmuje się związkami między teologią a kulturą oraz werbalną i ikoniczną komunikacją religijną.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!