Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować?

Nie ma wakacji w naszym klubie. 10 lipca 2023 r. w zielonogórskim klubie „Tygodnika Powszechnego” gościliśmy Panią Różę Rzeplińską, prezeskę Stowarzyszenia 61, szefową serwisu MamPrawoWiedziec.pl.

Rozmowa dotyczyła zaplanowanych na 15 października wyborów parlamentarnych. Demokracja nie ogranicza się tylko do aktu wyboru. Mamy prawo pytać i wiedzieć, kto i dlaczego stara się o miejsce w parlamencie. Mamy prawo wiedzieć, jakie ma poglądy i jakie wartości wyznaje.

Na spotkaniu uzyskaliśmy informacje dotyczące jesiennych wyborów. Jakie zmiany czekają nas w wyborach w 2023 r.? Jaki jest kalendarz kampanii wyborczej ? Czy obywatele mogą się w nią włączyć inaczej niż tylko głosując? Dlaczego warto być członkiem komisji wyborczej, mężem zaufania lub obserwatorem? Co to znaczy, że zwiększy się liczba komisji wyborczych? Czy zwykły obywatel może wspierać komitet wyborczy? Jak zdecydować, na kogo zagłosować? I może najważniejsze – jak rozmawiać z przyjaciółmi i znajomymi o wyborach?

Mamy prawo do pełnej transparentności władz. Mamy to zagwarantowane w Konstytucji, w artykule 61: „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne”.
Bardzo interesujące i udane spotkanie w Piekarni Cichej Kobiety.
Polecam stronę; https://mamprawowiedziec.pl/o-nas

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!