Czy Niemcy to państwo niebezpieczne?

Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na spotkanie z prof. Klausem Bachmannem i promocję Jego książki “Problem z Guliwerem. Dlaczego Niemcy stają się coraz większe, a Europa coraz mniejsza.”

Każdy w Polsce ma coś innego na myśli, kiedy mówi  „Niemcy” – jedni widzą groźne nieprzyjazne państwo, które wobec Polski próbuje realizować cele Rzeszy Bismarcka pokojowymi sposobami, inni widzą w Niemczech ostatnią deskę ratunku dla liberalnej demokracji.

Wszyscy się mylą – twierdzi znany publicysta, politolog i historyk Klaus Bachmann. Dzisiejsze Niemcy są strukturalnie niezdolne i w dodatku niechętne jakiejkolwiek ekspansji czy agresji. Ich armia jest tylko częściowo zdolna do działania, a system polityczny uniemożliwia nieobliczalne działania w polityce zagranicznej.
To, co Niemcy dziś czyni niebezpiecznym państwem dla niektórych sąsiadów i dla krajów na peryferiach Europy, to nie ich rzekomo agresywna polityka historyczna albo dążenie do ekspansji, lecz to, czego Niemcom wszyscy zazdroszczą – niezwykle rozbudowane i sprawne państwo dobrobytu, które przyciąga tanią siłę roboczą, wywołuje drenaż mózgów z całego świata i powoduje, jak pisze Bachmann, że Niemcy mogą teraz rozwiązywać wszystkie swoje problemy kosztem innych.

 

KLAUS BACHMANN – publicysta, politolog i historyk, specjalizujący się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych. Pracował w latach 1988 i 2001 jako korespondent mediów zagranicznych w Polsce, na Białorusi, na Ukrainie i na Litwie i w latach 2001 – 2004 w Brukseli. Profesor nauk społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

 

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2021 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Klubie „Piekarnia Cichej Kobiety” w Zielonej Górze ul. Fabryczna 13. Wstęp wolny.

 

foto. M. Wierczyski

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo ciekawie zapowiada się to spotkanie. Szkoda, że moja odległość do Zielonej Góry jest spora. Ale liczę na relacje.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!