Pytania fundamentalne. Ostatnie spotkanie wokół książki ks. Hellera

Od stycznia spotykamy się, by dyskutować wokół kolejnych tekstów ks. prof. Michała Hellera zawartych w tomie “Pytanie glinianego garnka. Kazania krótkie o wojnie i pokoju”. Ten zbiór homilii spisywanych w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie i wygłaszanych w tym czasie w jednym z tarnowskich kościołów postanowiliśmy obrać za naszą Klubową lekturę.
Po czasie wybór należy uznać za trafiony. Są to krótkie teksty, które jednak skłaniają wrocławskich Klubowiczów i Klubowiczki do rozmaitych przemyśleń i stanowią bazę dla interesującej wymiany zdań.
Przed nami już ostatnie z tych spotkań, podczas którego porozmawiamy o tekstach “Na kamiennych tablicach” oraz “Bestie i bohaterowie”. Tym razem widzimy się w środę, 21 czerwca, o godz. 18. w ogrodzie przy ul. Makowej 45.
____________________________________________________________
“Dlaczego tyle śmierci? Ludzkiego cierpienia? Dlaczego zło? Dlaczego Bóg dopuszcza to wszystko? Gdzie On w ogóle jest? – są to pytania obecne od początku chrześcijaństwa, ale wracają ze wzmożoną siłą za każdym razem, gdy w polu widzenia pojawia się jakiś kataklizm lub widmo cierpienia.
Pytania typu »dlaczego?« jakoś zawsze były obecne, jeżeli nie jawnie, to przynajmniej ukryte w podtekście, ale zastanawiałem się także, czego nas wojna może nauczyć. Bo że jest lekcją – bolesną! – nie ulega wątpliwości.
Ten zbiorek rozważań jest objętościowo niewielki. Nie czekałem, aż uzbiera się ich więcej. Chciałem, by jak najprędzej trafiły do rąk czytelników. Człowiek ma silny instynkt samozachowawczy: nawet krytyczne sytuacje, gdy są rozciągnięte w czasie, stają się rutyną. Dlatego moimi przemyśleniami, podejmowanymi »na gorąco«, pragnę podzielić się z czytelnikami, dopóki mogą je przyjąć również »na gorąco«”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!