W oparciu o teksty z książki Marcina Dzierżanowskiego pt. „To jest także nasz Chrystus” porozmawiamy o motywacjach i determinacji ludzi wykluczanych, o tym, jak rozumieją chrześcijaństwo i jaki jest ich stosunek do Kościoła.
Od wielu lat stajemy wobec poszerzającej się świadomości krzywd, jakie doznawali i doznają w naszym społeczeństwie, powołującym się na wartości chrześcijańskie, jak i w samym Kościele, ludzie o odmiennej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, czy też inaczej w świecie funkcjonujący; niewidzący, niesłyszący czy inaczej przeżywający, jak osoby z zespołem Downa. Zaczynamy rozumieć, że to nie są „ich światy”, ich problemy, ich prawa, ale nasz jeden, wspólny, różnorodny świat.
Uczymy się nowego języka i nowego postrzegania, właśnie dzięki takim głosom, jak te, które wybrzmiewają w książce Marcina Dzierżanowskiego pokazującej ciekawe i aktywne postaci ze środowiska ruchu LGBT+, Fundacji Wiara i Tęcza.
Zapraszamy w czwartek, 23 listopada o godzinie 18:30 do sali KIK przy ul. Freta 20/24A na rozmowę z autorem książki, Marcinem Dzierżanowskim oraz przedstawicielką jego rozmówców Uschi Pawlik. Oboje są aktywistami Fundacji Wiara i Tęcza. Zaprosiliśmy również do rozmowy dr Barbarę Smolińską – psychoterapeutkę, zaangażowaną we wspólnocie Chemin Neuf. Spotkanie poprowadzi Magdalena Macińska, klubowiczka warszawska.
Zaproszeni goście:
Marcin Dzierżanowski – Współzałożyciel i pierwszy prezes Fundacji Wiara i Tęcza, obecnie członek rady Fundacji. Współtwórca kampanii społecznej „Przekażmy sobie znak pokoju”, dziennikarz, publicysta, redaktor prowadzący „My Company Polska”, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”. Twórca i pierwszy szef portalu informacyjnego TVP Info – tvp.info
Uschi Pawlik – tłumaczka i redaktorka. Członkini Fundacji Wiara i Tęcza, współkoordynatorka warszawskiej grupy lokalnej Fundacji. Zaangażowana w prace Kongresu Katoliczek i Katolików w grupie „Spojrzenie na małżeństwa i związku partnerskie”. Aktywistka uczestnicząca w inicjatywach na rzecz społeczności LGBT+ i dobrostanu zwierząt.
Barbara Smolińska – dr nauk humanistycznych, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii. Jest w zespole Specjalistycznej Poradni Psychologicznej Pracownia Dialogu. Współzałożycielka inicjatywy Zranieni w Kościele.
Magda Macińska – studiowała lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się tłumaczeniem pisemnym i ustnym z języka angielskiego i francuskiego. Jest przewodniczką w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, stażystką w WIĘZI, współpracuje z Magazynem „Dywiz”. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Związana z Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat