Jądro systemu czy jądro wiary?

W ostatnim zdaniu swojej książki „System kościelny, czyli przewagi pana K” prof. Tomasz Polak pisze, że ten system jest niereformowalny, bo wszystkie zmiany i reformy odbywają się na poziomie powłok. Samo jądro jest nienaruszalne. Gdzie więc widzi poszukiwania duchowości, potrzebę wiary?

„Ludzie są tak skonstruowani, że zawsze próbują spojrzeć na siebie, na swoje życie i na innych sponad tego, co na co dzień. Czy mają podpowiedzi w postaci chrześcijaństwa, buddyzmu lub czegokolwiek innego, czy nie mają żadnych podpowiedzi, i tak będą szukać”-  mówi teolog w rozmowie „Co będzie, jeśli Kościół obumrze” opublikowanej w 17 numerze „Tygodnika Powszechnego”

Inaczej pisze o tym ks. Adam Boniecki w swoim edytorialu odnosząc się do wypowiedzi profesora Polaka: „On uważa, że nienaruszalne jest »jądro systemu kościelnego«. Ja uważam, że mimo wszystkich błędów nienaruszalne jest przechowane w Kościele jądro wiary”.

Zapraszamy do rozmowy w warszawskiej Kawiarence Klubu „TP”,  w ramach cyklu spotkań wokół  tekstów publikowanych w Tygodniku. Spotykamy się w sobotę, 6 maja o godz. 16:00, Jazdów 3/12.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!