Czujemy wstyd, rozsiadając się na kanapie czy przy rodzinnym stołem, narzekając na pogodę. Czujemy się bezradni i bezsilny w luksusie swojego życia.
Na progu naszego domu giną ludzie z głodu, wycieńczenia i zimna.
Co możemy zrobić, jak możemy pomóc, wesprzeć tych, którzy robią więcej?
To jest wyzwanie dla każdego i każdy na swój sposób musi mu sprostać.
Tam na granicy są ludzi, którzy w spontanicznym odruchu wzięli na siebie ciężar największy i codziennie stawiają czoła sytuacjom, które wydawałoby się przerastają nasze możliwości.
Tam giną ludzie.
Co możemy dla nich zrobić i dla tych, których próbują utrzymać ich przy życiu?
Pokazać kim są i jak cierpią. Pokazać, że to od nas zależy, czy przeżyją, od tego, jak będziemy o nich myśleć i czy opatrzymy ich rany, podamy kubek wody, kromkę chleba, a potem jak Samarytanin zaniesiemy do gospody i zapewnimy schronienie i opiekę.
Jak połączyć te dwa obrazy w ludzkiej wyobraźni, leżącego przy drodze w ewangelicznej przypowieści i wykończonego uchodźcę na granicy?
To ten sam człowiek, to samo wyzwanie, ta sama decyzja, ten sam odruch serca.
Jak je poruszyć?
Na spotkanie „Granica nadziei” zapraszamy przedstawicieli grup i organizacji pomagających na granicy; Grupa Granica, Fundacja Salam Lab, Medycy na granicy, Punkt Interwencji Kryzysowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Fundacja Ocalenie, działających w strefie stanu wyjątkowego lub gdzieś na zapleczu.
Naszych gości chcemy przede wszystkim wysłuchać i porozmawiać z nimi o tym, jaki możemy mieć wkład w pomoc, którą niosą. Co jest potrzebne na granicy. Jakiego potrzebują wsparcia i promocji.
Chcemy się też zastanowić, jak przekazać prawdziwe i rzetelne informacje i dotrzeć do ludzi, których ocenę sytuacji i zdolność odczuwania paraliżuje strach. Przed drugim człowiekiem, przed innością, zmianą, nieznanym.
Jak zmienić ten obraz, by ujrzeli w nim potrzebującego, cierpiącego człowieka, czekającego na ich pomoc i zrozumienie. Zależnego od ich ludzkiego odruchu serca.
Spotkanie Klubu „TP” Warszawa „Granica nadziei”, które odbędzie się 18 listopada
o godz. 19, będzie spotkaniem online. Link do spotkania poniżej:
https://us06web.zoom.us/j/89025293117?pwd=U0tqb2Q0Qk5nTW9hMmg5NjAybHhvdz09