Fotografia w “Tygodniku”

Kontynuując serię spotkań z redaktorami „Tygodnika Powszechnego”, w czwartek, 17 listopada 2022 r. warszawski klub gościł szefową działu fotoedycji w „Tygodniku” Grażynę Makarę. Fotografka i fotoedytorka, autorka wielu wystaw w kraju i za granicą oraz laureatka licznych nagród, w tym najważniejszego krajowego wyróżnienia w dziedzinie fotografii reporterskiej –  Grand Press Photo 2020 w kategorii Środowisko,  podzieliła się z członkami klubu swoim spojrzeniem na fotografię, a także zdradziła tajniki codziennej pracy fotoedytorskiej w „Tygodniku Powszechnym”.

Fotografia to dla Grażyny Makary język komunikacji ze światem. W swoich pracach skupia się na człowieku, pamiętając przy tym, że zdjęcie przede wszystkim nie może krzywdzić osoby fotografowanej. Odnosząc się do etyki w pracy fotoreportera, mówiliśmy o tym, że to właśnie dobro osoby fotografowanej wyznacza granice, których fotograf nie powinien przekraczać.

Rozmawiając o pracy fotoedytora dowiedzieliśmy się, jak wygląda wypełnianie treści „Tygodnika” zdjęciami, poszukiwanie i dopasowywanie zdjęć do treści, kiedy i do jakiego stopnia wolno redakcji ingerować w zdjęcie. Rozmawialiśmy też o projektowaniu i przygotowywaniu okładek, które istotnie wyróżniają się na tle innych pism tego gatunku.

Ważnym tematem dyskusji była dezinformacja i kwestia odpowiedzialności fotoedytora za przekazywane treści.  Fotoedytor bowiem może – zarówno poprzez wybór, jak i edycję zdjęcia – wpływać na odbiór całego tekstu.

Całość spotkania uświetniły pokazy zdjęć i opowieści o najciekawszych projektach fotograficznych Grażyny Makary:

  • projekt fotograficzno- dokumentalny „Wszystkie śluby mojej Mamy”
  • projekt społeczno-kulturowy zrealizowany w restauracji Stylowa w Nowej Hucie w Krakowie;
  • notes-książka do pisania z fragmentami wypowiedzi księdza Adama Bonieckiego do cytatów wybranych przez Michała Olszewskiego;
  • cykl fotoreportaży z obozów dla uchodźców w Ugandzie, Jordanii i Kurdystanie.

 

Nagranie: https://drive.google.com/file/d/1m7sb_CS574-SutVEGYCAWJ_-z4TZ21ou/view

 

Magdalena Skrzyńska

Zdjęcia; Anna Łapińska

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!