Czytanie bez granic

Zapraszamy na spotkanie z Marią Dąbrowską Majewską i Moniką Ochędowską. Będziemy rozmawiać o czytaniu, o naszym stosunku do książek, znaczeniu społecznym indywidualnego i wspólnego czytania, o książkach na półce, na ekranie czytników czy „w pudle”, o bibliotekach, spotkaniach autorskich, festiwalach i kiermaszach.

Klub warszawski “Tygodnika Powszechnego” zaprasza w czwartek, 18 maja o godz. 18:00 do siedziby KIK na Freta 20/24A (II piętro).

Jak zmieniają się czytelnicze przyzwyczajenia i wybory, co wpływa na ich dokonywanie?

Jaką rolę pełnią współczesne biblioteki i czemu służą spotkania o książkach i festiwale? Czy to promocja, kształtowanie czytelniczych gustów czy świadomego czytelnika, odbiorcy literatury.

Czy istnieje moda na czytanie, czy tylko moda na książki.

Co powoduje, że sięgamy po taką, a nie inną lekturę? Czy i jak zmieniło się czytelnictwo?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasze gościnie:

Maria Dąbrowska Majewska — laureatka Medalu Św. Jerzego, honorowej nagrody przyznawanej od 1993 przez “Tygodnik Powszechny” „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatorka “Bibliotek Sąsiedzkich”, za którą to działalność została nominowana do nagrody głównej Prezydenta RP. Od 10 lat zajmuje się zmianami stanu bibliotek więziennych. Wieloletnia akcja “Książki w Pudle — Czas Rozpakować” nie jest dla niej jedynie projektem, ale systemowym rozwiązaniem. Książki są pretekstem do podjęcia rozmowy.

Monika Ochędowska — dziennikarka, redaktorka, krytyczka literacka. Od 2018 roku związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie jest redaktorką wydania internetowego oraz autorką tekstów o tematyce kulturalnej i społecznej. W 2019 roku nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od 2022 roku członkini Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

Z powodów osobistych Aleksandra Klich nie może wziąć udziału w spotkaniu.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!