“Ukos światła” – projekcja filmu i spotkanie z twórcami

19 kwietnia mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Kwiecień to miesiąc, w którym przywracamy pamięć o wszystkich poległych Żydach, zabitych, zamordowanych nie tylko w czasie powstania, ale i w czasie całej II wojny światowej.

O wydobywaniu z niepamięci historii żydowskich mieszkańców Podhala opowiada Wojciech Szumowski w wyreżyserowanym przez siebie w 2021 r. filmie „Ukos światła”. Jego bohaterem jest Dariusz Popiela, kajakarz górski, olimpijczyk, zdobywca medali mistrzostw Polski, Europy i świata, który postanowił, że przywrócić pamięci nazwiska żydowskich mieszkańców tego regionu. Utworzona przez niego w 2018 roku Fundacja Rodziny Popielów Centrum przyczyniła się do imiennego upamiętnienia już kilku tysięcy wymordowanych Żydów. Film został wyprodukowany przez Fundację Tygodnika Powszechnego.

Tak opowiedzieli o swoich wrażeniach po obejrzeniu filmu Wojciecha Szumowskiego:

Jacek Stawiski, prowadzący cykl „Ewa Ewart poleca” w TVN24,:

Dawno żaden film nie przeniknął mnie tak dogłębnie, nie został we mnie na tak długo.„Ukos Światła” to film o właściwie każdym zakątku Polski. Pewnie wielu z nas zna takie miejsca, gdzie przydałyby się kolejne „ Ukosy”. Podobne filmy i podobni bohaterowie.”

Krystyna Zachwatowicz – Wajda

Jestem bardzo wdzięczna Fundacji Tygodnika Powszechnego za wyprodukowanie tak pięknego i poruszającego filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos światła”. Jest to dla mnie tym ważniejsze, że ten film pokazuje sylwetkę Dariusza Popieli i jego tak skuteczne działania w renowacjach żydowskich cmentarzy w Małopolsce i przywracaniu pamięci o naszych żydowskich sąsiadach.”

Tak zaś o filmie piszą producenci, Fundacja Tygodnika Powszechnego:

Jak podkreśla reżyser, nie jest to film o rozrachunkach z historią, lecz opowieść o współczuciu, potrzebie pamięci, przywróceniu godności, o przeczącej stereotypom życzliwości i chęci pomocy”.

Niech te krótkie wypowiedzi będą zachętą do obejrzenia filmu „Ukos światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego. Zapraszamy we wtorek 11 kwietnia o godz. 18 do Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku przy ul. Op. Jacka Rybińskiego 25 na projekcję filmu i spotkanie z bohaterem filmu, Dariuszem Popielą, i producentką, Agnieszką Iskrą. Rozmowę z naszymi gośćmi przeprowadzi Tomasz Żółtowski.

Projekt współfinansowany przez Miasto Gdańsk

Dariusz Popiela – kajakarz górski, założyciel Fundacji Rodziny Popielów Centrum, w ramach działań, której prowadzi projekt „Ludzie, nie liczby” – imiennego upamiętnienia ofiar Zagłady. Laureat Nagrody im. Andrzeja Wajdy oraz Nagrody POLIN za pielęgnowanie pamięci o żydowskich sąsiadach.

Agnieszka Iskra – Dyrektorka Operacyjna Fundacji Tygodnika Powszechnego, Producentka Wykonawcza wyprodukowanych przez Fundację filmów „xABo: Ksiądz Boniecki” oraz „Ukos światła”.

Tomasz Żółtowski – urodzony w Gdańsku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego – filologia polska ze specjalizacją filmoznawczą (1988). Dziennikarz i prezenter związany z gdańskim oddziałem Telewizji Polskiej w latach 1992 – 2005. Autor programów telewizyjnych o tematyce filmowej: „Co jest grane” i „Kino polskie”. Scenarzysta, dramaturg („Majowe konwalie”), realizator filmów dokumentalnych („Przerwana walka Jerzego Pawłowskiego” (1993) i reportaży filmowych. W latach 2015-2021 dyrektor artystyczny „Gdańsk DocFilm Festival”. Przez 20 lat współpracował z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (początkowo prowadzący konkursy kina niezależnego, a później konkurs filmów krótkometrażowych). W 2022 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser filmu fabularnego „Dziewczyna z moich snów” (premiera na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym – październik 2022).

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!