Tylko razem – Pierwsza Gdańska Narada Obywatelska

Klub “TP” w Trójmiasta, wychodząc z założenia, że tylko w słowie “razem ” jest siła,  włączył się w organizację Pierwszej Narady Obywatelskiej. Uczyniliśmy to wspólnie z Kreatywną Pedagogiką, Fundacją “Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego, Gdańskimi Lekcjami Obywatelskimi i miastem Gdańsk. Zaprosiliśmy jako mentora prof. Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Celem warsztatów była nie tylko dyskusja na ważne obecnie  tematy, ale bardziej –  integracja międzypokoleniowa. Chcieliśmy zobaczyć, czy seniorzy i młodzież, w tak spolaryzowanym społeczeństwie,  potrafią wspólnie pracować i porozumieć się.  Z tego powodu nasze zaproszenie skierowaliśmy do tych dwóch grup wiekowych pochodzących z różnych środowisk.

Spotkaliśmy się 9 listopada w Urzędzie Miasta Gdańska. Warsztaty otworzył prof. Adam Bodnar i Prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Nastolatkowie oraz seniorzy po wylosowaniu stolików i zagadnień rozmawiali w grupach  na następujące tematy: “Solidarność społeczna”, “Równość obywateli – LGBT+ wobec prawa” lub “Media i dezinformacja. Jak pozyskujemy wiedzę o świecie?”. Do pracy jednego ze stolików przyłączyła się prezydentka Gdańska .

W drugiej części warsztatów grupy ponownie losowały stoliki i tematy.  Zajęły się zatem następującymi problemami: “Kryzysem klimatycznym”, “Prawami zwierząt” i  “Językiem a prawami człowieka”. Po 45 minutach każda grupa referowała, do jakich wspólnych wniosków doszli.
Ciekawie było obserwować zaangażowanie uczestników, ich emocje. Wszyscy czuli, że uczestniczą w czymś ważnym, że coś z tych dyskusji wyniknie, że pójdziemy z tymi emocjami, przemyśleniami dalej, że możemy  stać się sprawczy i coś w tym świecie zmienić. Najważniejsze jednak, że udało się połączyć pokolenia, które przecież mają inne doświadczenia i przeżycia życiowe. Można się zatem, mówiąc kolokwialnie, dogadać. To ogromna wartość.
A tak o naszej inicjatywie napisano:
A oto fotorelacja z warsztatów. Zobaczcie te emocje.

  

                       

 

A to efekt intensywnej i imponującej pracy seniorów i młodzieży.

       

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!