Kaszuby w XXI wieku

Skoro wakacje, Pomorze to i Kaszuby. O nich chcemy porozmawiać w czasie spotkania online, jeszcze online, które odbędzie się 2.07, w piątek, o godzinie 19 na platformie webex- link poniżej. Rozmowa nie będzie dotyczyła turystyki czy folkloru tego popularnego regionu, kuszącego jeziorami i lasami. W czasie debaty nasi goście, bardzo związani z kaszubszczyzną, będą rozmawiać o wielu kwestiach związanych ze współczesnymi Kaszubami, Kaszubami XXI wieku. Opowiedzą o tym, o jakich Kaszubach myślą, marzą i co robią, aby ich wizje się urzeczywistniły. Przybliżone zostaną zatem działania w sektorze pozarządowym, samorządowym, instytucji kultury i edukacji ‒ propagujące język i szeroko pojętą kulturę kaszubską. Do rozmowy zaprosiliśmy P.Tomasza Fopke – dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,P. Ewelinę Stefańską – przewodniczącą zespołu ds. polityki młodzieżowej Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, P. Andrzeja Buslera – dziennikarza i regionalistę kaszubsko-pomorskiego, właściciel Księgarni Kaszubsko-pomorskiej CZEC, członka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego od blisko 20 lat. Debatę z naszymi gośćmi poprowadzi dr Dariusz Majkowski – znawca kaszubskiej literatury, członek Rady Języka Kaszubskiego.

Link do spotkania
www.facebook.com/klubtygodnika/videos.

Zapraszam do wspólnej rozmowy:)

 

dr Dariusz Majkowski– znawca kaszubskiej literatury, członek Rady Języka Kaszubskiego, dziennikarz związany przez lata z Radiem Kaszëbë i miesięcznikiem „Pomerania” oraz kwartalnikiem literackim „Stegna” (jest jego redaktorem prowadzącym od początku istnienia – tj. od 2004 r.). Obecnie pracuje w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, prowadzi też wykłady języka kaszubskiego dla studentów etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz lekcje języka kaszubskiego dla dorosłych organizowane przez Kaszubskie Forum Kultury. Jest autorem wielu kaszubskojęzycznych książek dla dzieci oraz pierwszej kaszubskojęzycznej powieści fantasy „Pòd òkã Jastrë”.

dr Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, znawca kaszubskiej muzyki, kompozytor i autor tekstów piosenek. Napisał wiele utworów literackich, zwłaszcza wierszy. Ostatnim jego poetyckim tomikiem są „Sonetë”. Regularnie współpracuje z miesięcznikiem „Pomerania”, w którym publikuje felietony z cyklu „Sëchim pãkã ùszłé” oraz teksty na temat kaszubskiej muzyki. Przetłumaczył na język kaszubski m.in. wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Jest inicjatorem i założycielem Rady Chórów Kaszubskich oraz członkiem Rady Języka Kaszubskiego.

Ewelina Stefańska – przewodnicząca zespołu ds. polityki młodzieżowej Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W 2021 r. została wybrana do zarządu Youth of European Nationalities YEN/JEV w roli przewodniczącej grupy roboczej ds. polityki i praw mniejszości. Była prezeską Klubu Studentów Pomorania, obecne zajmuje się finansami Klubu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, a także Zarządzania Instytucjami Artystycznymi. Prowadziła audycję Kaszëbskô Knéga w Twojej Telewizji Religijnej oraz Farwë Kaszëb w TVP Gdańsk. Wiceprezeska Fundacji Samorządność im. Lecha Bądkowskiego.

Andrzej Busler – dziennikarz i regionalista kaszubsko-pomorski, właściciel Księgarni Kaszubsko-pomorskiej CZEC. Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego od blisko 20 lat. Prezes gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w latach 2013–2019, wcześniej sekretarz i wiceprezes tego partu. Od 2020 roku, prezes Rady Partów Północnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego skupiających przeszło dwadzieścia oddziałów tej organizacji pozarządowej. Od 2020 roku prezes Kaszubskiego Forum Kultury, którego jest współtwórcą. Autor setek artykułów dotyczących historii, geografii, turystyki, etnografii Kaszub i szerzej Pomorza oraz wielu książek, audiobooków i słuchowisk radiowych związanych z tą tematyką. Od 2009 roku Członek Kolegium redakcyjnego miesięcznika „Pomerania”. W latach 2010–2011 wice redaktor naczelny tego czasopisma. Od 2008 roku członek Kapituły Funduszu Stypendialnego im. Izabelli Trojanowskiej.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!