II Obywatelska Debata Międzypokoleniowa

Rozmowa jest kluczem do porozumienia, kluczem do współtworzenia przyszłości – taki wniosek wysnuć można ze zorganizowanej wczoraj po raz drugi międzypokoleniowej debaty obywatelskiej. Tym razem spotkaliśmy się w Kartuzach, w I Liceum Ogólnokształcącym. Młodzież i seniorki oraz seniorzy zajęli miejsca przy stolikach, by dyskutować na tematy istotne dla kształtu naszego państwa, ważnych dla jego przyszłości. Zabrali się za wątki praw człowieka, solidarności społecznej, informacji i dezinformacji oraz zmian klimatu.

Wydarzenie organizowaliśmy wspólnie w partnerstwie z Fundacją “Samorządność” im. Lecha Bądkowskiego  oraz KreatywnąPedagogiką (Gdańskie Lekcje Obywatelskie). Pracy zespołów przysłuchiwał się w roli mentora prof. Adam Bodnar, który po zaprezentowaniu przez przedstawicieli grup wypracowanych tez podsumował debatę.

Warto podkreślić, że wiele uczestniczek i wielu uczestników wskazywało na to, że wartością tego wydarzenia jest przede wszystkim możliwość rozmowy międzypokoleniowej. Konstruktywna wymiana myśli, opinii jest obecnie w naszym społeczeństwie rzadkością, a debata pokazała, jak bardzo jesteśmy jej spragnieni. Pięknie było słuchać  i słuchać się.

Zachęcam do wysłuchania wypowiedzi młodych ludzi. Warto! Wiedzą, co jest dla nich ważne, mają świadomość wielu problemów, naszych, krajowych i światowych. Są świetnymi obserwatorami. To bardzo budujące i rodzące nadzieję.

Koniecznie trzeba wspomnieć głos jednej z uczestniczek, która apelowała, aby zainteresowanie tematami debaty nie zakończyło się na rozmawianiu, a przeszło w działanie.

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie organizacyjne

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!