Klub ” Tygodnika Powszechnego” w Trójmieście zaprasza na spotkanie/ wspomnienie o ś.p. Halinie Winiarskiej, które odbędzie się 26.05 o godz. 18 w Oliwskim Ratuszu Kultury.
Ks. Jan Twardowski napisał w jednym ze swoich wierszy: “…ludzie tak szybko odchodzą”. Za szybko odeszła, 16 kwietnia, wielka aktorka związana ze sceną w Gdańsku – Halina Winiarska – Kiszkis. Odczuwamy tę ogromną stratę. Chcemy Ją wspominać. Chcemy opowiedzieć o jej pracy w Teatrze Wybrzeże, o Jej rolach i o Jej zaangażowaniu w życie społeczne i polityczne naszego kraju. W ten sposób pragniemy wyrazić Jej nasz szacunek i podziękowanie.
Spotkanie poprowadzi ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych. Wspominać Halinę Winiarską – Kiszkis będą: Henryka Dobosz – Kinaszewska, dziennikarka, reżyserka, Elżbieta Goetel – aktorka, Władysław Zawistowski – poeta dramaturg, Aleksander Hall – historyk, polityk.
Spotkanie będzie też transmitowane na YouTube o godz. 18:15.
Link do transmisji:
https://youtu.be/Sme2w2IeLe4
Osobom, które będą oglądały transmisję, podajemy link do filmu poświęconego Halinie Winiarskiej – Kiszkis:
https://gdansk.tvp.pl/59893931/kwadrans-z-halina-winiarska
Spotkanie zostało przygotowane przez Klub “TP” z Trójmiasta, Fundację “Samorządność ” im. Lecha Bądkowskiego, Wspólnotę Gdańską, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku, Oliwskiego Ratusza Kultury.
Halina Winiarska – Kiszkis była absolwentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1958 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Przez większość kariery związana była z gdańskim Teatrem Wybrzeże (1966-2003). Należała do najznakomitszych aktorek swojego pokolenia i stanowiła chlubę gdańskiego środowiska twórczego.
Poza pracą artystyczną angażowała się intensywnie w życie społeczne i polityczne. W czasie strajku w sierpniu 1980 roku razem z grupą aktorów występowała dla strajkujących stoczniowców w Sali BHP. Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana (13.12.1981 – 19.01. 1982). Podczas mszy za Ojczyznę w gdańskich kościołach (1982–1988) brała udział w spektaklach: „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły i „Wieczernik” Ernesta Brylla. Strajki w sierpniu 1988 ponownie zmobilizowały ją do występów dla portowców i stoczniowców.
W 1986 roku weszła w skład Rady Prymasowskiej, świeckiego ciała doradczego powołanego przez Prymasa Józefa Glempa, a w 1989 roku została członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Gdańsku.
Wystąpiła w wielu przedstawieniach Teatru Wybrzeże zachwycając widzów swoim niepowtarzalnym głosem. Miała na koncie ponad 100 ról teatralnych, zasłynęła jako mistrzyni repertuaru klasycznego, m.in. w tytułowej roli w „Elektrze” Sofoklesa, królowej w „Królu Ryszardzie II” Shakespeare’a i wielu innych. Została zapamiętana, między innymi, w doskonałej rola Molly w „Ulissesie” wg Joyce’a, czy w „Matce” Witkacego.
Występowała też w Teatrze Telewizji.
Wykładała w Studium Aktorskim przy Teatrze Wybrzeże, w gdańskim Biskupim Seminarium Duchownym i Liceum Jezuitów w Gdyni (1977–1985). Była członkinią SPATiF-ZASP (1961–1981), a także członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.
Została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) i Pomorską Nagrodą Artystyczną (2010). Była laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptun” (2012), a w 2020 roku nadano jej i jej mężowi, Jerzemu Kiszkisowi, tytuły Honorowych Obywateli Miasta Gdańska.