Granice prawa i granice wolności

Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto zaprasza na debatę online „ Granice prawa i granice wolności”, która odbędzie się 25.11 o godz. 19.
Zgadzamy się z powszechnym stwierdzeniem, że zadaniem prawa jest regulowanie różnych dziedzin życia człowieka. Chcemy więc zapytać m.in. o to, jak daleko może ono ingerować, wpływać na decyzje człowieka, wręcz je wymuszać? Czy nie staje się ono wówczas prawem opresyjnym? Czy w tej sytuacji wolność każdego z nas nie zostałaby zagrożona? Jak w tej sytuacji powinien zachować się obywatel?
Czy istnieje sprzeczność między prawem a wolnością człowieka? Jak prawo tę wolność interpretuje? Czy istnieją granice prawa i granice wolności człowieka? Zgodnie z socjologią prawa- prawo jest skuteczne wtedy, gdy zostaje zaakceptowane, gdy będzie zgodne ze społecznym poczuciem sprawiedliwości. Jeżeli zatem nie zgadza się z tym ostatnim, to nie powinno ono obowiązywać i trzeba je zmienić? Pytania te zadajemy, ponieważ od jakiegoś czasu pewne rozwiązania prawne budzą ogromny sprzeciw społeczny.
Chcemy przyjrzeć się wspomnianym wyżej zagadnieniom z perspektywy prawa, socjologii i filozofii.
To tylko zarys problematyki, którą chcemy poruszyć w naszej debacie.
Nasze zaproszenie przyjęli Danuta Kuroń, prof. dr hab. Irena Lipowicz, Magdalena Mierzewska- Krzyżanowska, dr hab. Michał Kaczmarczyk, dr Tomasz Snarski. Spotkanie poprowadzi Magdalena Żak

Zapraszamy do wspólnej rozmowy.
Link do spotkania:
www.facebook.com/klubtygodnika/videos.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Debata tłumaczona jest na język migowy.

Po spotkaniu prosilibyśmy o wypełnienie ankiety, która pomoże nam w podsumowaniu naszego przedsięwzięcia i przygotowaniu kolejnych debat.
link do ankiety:
https://forms.office.com/r/HG1b847uGr

Prof. dr hab. Irena Lipowicz– prawniczka, dyplomatka, profesor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne , profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, posłanka na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2000- 2004 ambasador RP w Austrii, 2010- 2015 rzecznik praw obywatelskich. Opublikowała około 100 prac naukowych, prowadziła wykłady na uniwersytetach w Kolonii, Atenach, Grazu, Dreźnie, Tybindze.

Danuta Kuroń– działaczka społeczna, z wykształcenia historyk, działaczka opozycyjna. W okresie PRL zaangażowana w opozycję demokratyczną. Należała do czołowych działaczek solidarnościowego podziemia: organizatorka struktur podziemnej „Solidarności” na Lubelszczyźnie, redaktorka czasopism związkowych drugiego obiegu. Po 1989 roku pracowała jako redaktorka. Prezeska zarządu Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia.

Magdalena Mierzewska- Krzyżanowska– radca prawny, prawnik w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu od 1998 r., w latach 1993 – 1998 prawnik w Sekretariacie Europejskiej Komisji Praw Człowieka. Współpracownica Zespołu ds. Poprawy Funkcjonowania Sądownictwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia (do 2008). W 2008 doradca Human Rights Advisory Panel w misji Narodów Zjednoczonych w Kosowie. Od 2010 członkini, od 2012 przewodnicząca Human Rights Review Panel w misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Autorka nagrodzonej Nagrodą Historyczną „Polityki” za rok 2010 rodzinnej opowieści historycznej „Według ojca, według córki”.

Dr Tomasz Snarski– adwokat, doktor nauk prawnych specjalizujący się w zakresie prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka, pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Poeta i filozof. Autor trzech tomików poezji. Publicysta portalu Więź.pl, członek zespołu Laboratorium „Więzi”. Jest zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci. Sformułował “gdańską koncepcję praw człowieka” w oparciu o zapisy Karty Powinności Człowieka proklamowanej w Gdańsku w 2000 roku. Prowadzi wideobloga Morze prawa, poświęconego zagadnieniom z pogranicza prawa i filozofii. Dyrektor artystyczny interdyscyplinarnego festiwalu Wilno w Gdańsku/ Vilnius Gdanske .

Dr hab. Michał Roch Kaczmarczyk– prof. UG. Pracuje jako profesor uczelni w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, w którym kieruje Zakładem Teorii Socjologicznej i Metodologii Nauk Społecznych. Interesuje się historią założeń nauk społecznych, arbitrażem międzynarodowym, ruchami protestu oraz nieposłuszeństwem obywatelskim. W 2020 został wyróżniony Nagrodą im. Jana Długosza za książkę „Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej”.

Magdalena Żak – radca prawny, Dyrektor Działu Prawnego Medical Devices dla Polski i Krajów Bałtyckich w Johnson & Johnson Poland sp. z o.o.. Specjalizuje się w zagadnieniach ochronny zdrowia oraz etyki prowadzenia biznesu, jest autorką publikacji z tego zakresu. Uczestniczyła w pracach stowarzyszeń branżowych przy tworzeniu kodeksów etycznych. Jest wykładowcą prawa farmaceutycznego w Centrum Prawa Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza w Krakowie oraz akademii im. L. Koźmińskiego w Warszawie w ramach studiów „Polityka compliance w organizacji”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!