Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej nadal trwa. Ludzie uciekający przed wojną w swoich krajach, takich jak Syria czy Jemen, próbują szukać w Polsce nowego miejsca do życia lub przez Polskę dostać się do bardziej przychylnych im krajów europejskich. Mimo zbudowania muru i zasieków z drutu żyletkowego ludzie nadal przedzierają się na polską stronę. Szacuje się, że tygodniowo około 100-150 osób przekracza granicę. Po polskiej stronie pomagają im ochotnicy z Grupy Granica. Po polskiej stronie granicy umarło już kilkadziesiąt osób. Ponad 200 osób uznaje się za zaginionych. Takie są fakty, dramatyczne fakty.
Istnieje dysonans w tym, jak Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy, a jak ludzi przebijających się przez granicę białoruską. Według szacunków 99% osób ląduje w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, gdzie warunki są bardzo trudne, gdzie brak podstawowych produktów spożywczych, higienicznych, gdzie brak jest jakiejkolwiek opieki zdrowotnej, psychologicznej, prawnej. Dużo osób jest po traumach, wiele jest chorych.
Chcemy porozmawiać o tym, co się dzieje na granicy i w strzeżonych ośrodkach. Jakie prawa przysługują uciekającym? Jakie są łamane? Jak żyją mieszkańcy przygranicznych miejscowości? Jak można wesprzeć wspomniane organizacje? To tylko kilka zagadnień, które poruszymy z naszymi gośćmi.
Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy:
– dr Hannę Machińską – prawniczkę, zastępczynię Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017- 2022, zajmującą się sytuacją uchodźców z granicy polsko-białoruskiej, specjalistką między innymi w zakresie logiki prawniczej, praw człowieka 1991-2017, Dyrektorkę Biura Rady Europy w Warszawie. Odznaczona krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), w 2022 uhonorowana Doktoratem Honoris Causa przez Uniwersytet w Zurychu.
– Katarzynę Poskrobko – członkinię Stowarzyszenia Egala działającego na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej,
– Oliwię Hurley – zaangażowaną członkinię lokalnych inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom. Mieszkanka Białowieży
– Joannę Stawiarską – członkinię Klubu Tygodnika Powszechnego Warszawa, zaangażowaną w pomoc przy granicy białoruskiej
Rozmowę poprowadzi dr Karol Wilczyński – strateg komunikacji i organizator społeczności. Prowadził liczne kampanie polityczne i społeczne, współtworzył organizacje: m.in. Ekipę Szymona Hołowni, Grupę Granica, krakowskie Centrum Wielokulturowe czy Salam Lab. Prowadzi szkolenia z zakresu mediów społecznościowych, edukacji globalnej i organizowania społeczności. Działa na rzecz budowania rzetelnej polityki migracyjnej, szczególnie w zakresie edukacji i systemowego wsparcia sektora 3.0. Od 8 lat wspiera osoby migrujące do Polski i UE. Współpracuje z licznymi organizacjami medialnymi, politycznymi i społecznymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Wykłada migrację, islamofobię i politykę strachu na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz uczy etyki w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie.
Zapraszamy na spotkanie do Oliwskiego Ratusza Kultury Gdańsk ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 w poniedziałek, 8.05.2023 r. o godz. 18.
Możliwość śledzenia spotkania na YT:
Spotkanie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska