Relacja ze spotkania z Arturem Sporniakiem w Słupsku

Na letnim spotkaniu Klubu “TP” w Słupsku mieliśmy okazję gościć Pana Artura Sporniaka – redaktora i kierownika działu “Wiara” Tygodnika Powszechnego. Tytuł spotkania brzmiał “Wiara, nauka etyka”, a rozmawialiśmy z  naszym gościem o stanie katolicyzmu w Polsce, o roli i zadaniach pisma katolickiego, zastanawialiśmy się także nad takimi problemami etycznymi, jak: antykoncepcja, aborcja, stosunek do osób homoseksualnych.

Artur Sporniak zwrócił naszą uwagę na to, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się rola tygodnika katolickiego. Przyznał, że misją pisma katolickiego jest “stanie na progu Kościoła” tak, aby mając za sobą zaplecze jego nauki i tradycji, stać frontem do świata próbując go zrozumieć i prowadzić z nim twórczy dialog. Kościół instytucjonalny niestety nie jest przygotowany do bieżącej dyskusji ze światem. Nie jest chyba również gotowy, aby w sposób twórczy uczestniczyć w rozwiązywaniu jego problemów. Jednym z powodów jest różnica języka, świat posługuje się językiem i obrazem naukowym, Kościół podejmując istotne problemy etyczne sięga do języka metafizyki. Czy jest to wada, słabość, czy cenne uzupełnienie obrazu świata, to pytanie, na które może przyjdzie nam odpowiedzieć za rok. Wszyscy wyraziliśmy nadzieje, jakie łączymy z pontyfikatem, otwartością i zrozumieniem dla zwykłych ludzi i zwykłych spraw papieża Franciszka.

W minioną środę przypadła akurat 84 rocznica urodzin ks. Adama Bonieckiego, stąd na koniec, na ręce Artura Sporniaka przekazaliśmy wraz z podziękowaniami za przyjęcie zaproszenia, życzenia urodzinowe dla czcigodnego Jubilata – ks. Redaktora Seniora.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!