Pytanie o Boga wciąż aktualne- po spotkaniu w Słupsku

Ateizm jako zagadnienie filozoficzne, nad którym się dyskutuje, szuka racji, dochodzi do prawdy jest zjawiskiem wciąż żywym. Zagadnienia światopoglądowe zawsze rozbudzają umysły, zmuszają do stawiania pytań, toczenia sporów, szukania prawdy. Kwestia Boga to nie zagadnienie czysto teoretyczne, ale egzystencjalne. Tak było jeszcze w drugiej połowie XX w. Czy tak jest też dzisiaj?

Ks. Marek Żejmo, filozof, Gość spotkania które miało miejsce 18 listopada a poświęcone było ateizmowi,wskazał na tło kulturowe sytuacji,w jakiej się  dzisiaj  znajdujemy. Postmodernizm to odrzucenie zastałych prawd, norm, tradycji. Bardziej niż prawda interesująca jest strategia. Normą może stać się to, co teraz wydaje się użyteczne. Sposobem na życie jest dekonstrukcja i transgresja tego, co zastane, celem-inność. W tym świecie wszystko staje się towarem, a ludzie konsumentami.

W tym świecie jednak wciąż toczą się dyskusje światopoglądowe, ludzie pytają o prawdę. Pytanie o Boga jest wciąż aktualne. Jednocześnie jesteśmy świadkami jak teizm przeradza się w ateizm, a ten w apateizm. Znudzenie pytaniem o Boga, ale w ogóle o prawdę, to znak czasów.

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!