Czy ateizm ma przyszłość? Ks.dr Marek Żejmo w słupskim Klubie “Tygodnika”

Wspólnym punktem odniesienia tak wierzących, jak i niewierzących jest Bóg. Niewierzący na pytanie o Boga odpowiadają ateizmem, wierzący teizmem. Jakie są źródła ateizmu? Do jakich argumentów odwołują się ci, którzy odrzucają istnienie Boga? Czy zawsze ateizm jest wrogiem wiary? Na czym polega krytyczna funkcja ateizmu?

Ateizm choć sięga swoimi korzeniami starożytności, to jednak jest zjawiskiem wciąż nowym. Swoją karierę rozpoczął tak naprawdę dopiero w XIX w. Tacy myśliciele jak Ludwig Feuerbach, Karol Marks czy Fryderyk Nietzsche a za nim inni, nadali mu teoretyczne podstawy, umożliwiając zrozumienie i dialog. W triumfalnym, wydawało się, pochodzie, przez chwilę uważano nawet, że ateizm jest „naukowy”. Jak to się stało, że ci wielcy piewcy ateizmu tak szybko stracili na aktualności?

W połowie XX w. zwiastowano koniec religii i triumf ateizmu. Obserwujemy że mamy raczej do czynienia z renesansem religii. Ateizm jest już na stałe wpisany w dzieje ludzkości. Wciąż  przychodzi kolejna fala ateizmu. Czy Richard Dawkins swoim „Bogiem urojonym” ma szansę wywrzeć wpływ na kolejne pokolenia? Na ile skandale, jakie wyszły na jaw w Kościele, skutkują nie tylko zobojętnieniem, ale niewiarą?

Czy ateizm ma przyszłość? Czy nie wypalił się brakiem przekonywujących argumentów? A może nie ateizm, a apateizm (obojętność wobec Boga) jest prawdziwym problemem współczesnego świata i zagrożeniem Kościoła?

Na te i inne pytania odpowie Gość Klubu “Tygodnika Powszechnego” w Słupsku- ks. dr Marek Żejmo, filozof.

Zapraszamy 20 października, godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna ul. Grodzka 3

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!