Protesty

Gdzie nas zaprowadzi ten protest? Każdy lub prawie każdy może znaleźć w nim swoje hasło i swoje miejsce i odwrotnie, każdy może wskazać również to, co go drażni, niepokoi i czego nie może zaakceptować. W proteście biorą udział w przeważającej części kobiety, ale też mężczyźni. Takie zagadnienia jak: sposób procedowania prawa, edukacja seksualna, ciąża, płód, wolność, prawa człowieka, dialog społeczny, państwo, Kościół, to wspólna sprawa nas wszystkich.

Czytaj dalej

Aby się opowiedzieć

Słupsk, drugie co do wielkości miasto, prawie stu tysięczne, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Spośród ośmiu parafii w tym jednej garnizonowej oraz kaplicy, gdzie regularnie odbywają się nabożeństwa tylko w gablotach dwóch parafii zawieszono plakat “Zranieni w Kościele”. W trzeciej pojawił się po interwencji. Niewielka kartka papieru w formacie A4, która niezbyt rzuca się w oczy, nie „krzyczy” ani formą, ani hasłem, chyba że się wie, czego się szuka. A jednak jego obecność jest problemem, bo jak inaczej odczytać, że na dziewięć kościołów tylko w trzech powieszono plakat?

Czytaj dalej

Zaświadczyć o Zmartwychwstaniu dziś

Ewangelia i czytanie z Dziejów Apostolskich przewidziane na dzisiejszą niedzielę wielkanocną koncentrują się na świadectwie Piotra oraz Jana, a przez nich na świadectwie wszystkich Apostołów, o zmartwychwstaniu Chrystusa. Ich świadectwo miało swoje źródło w doświadczeniu pustego grobu i objawieniach Zmartwychwstałego. Piotr tak jak wszyscy Apostołowie byli z Jezusem od początku, od chrztu w Jordanie, poprzez publiczną działalność, widzieli, „co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie”, aż został zabity, zawieszony na drzewie, złożony do grobu. Dziś słyszymy ich jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne świadectwo.

Czytaj dalej