Krakowski szlak kobiet w Poznaniu

Natalia Saratą i Ewa Furgał z Fundacji Czas Kobiet gościły 12. 04 w poznańskiej kawiarni Republika Róż w ramach promocji projektu „Krakowski szlak kobiet” i publikacji „Przewodniczka po Krakowie”. Patronat nad spotkaniem objął “Tygodnik Powszechny”.

Koordynatorki projektu opowiedziały o genezie powstania „Przewodniczki” i sposobie pracy nad tekstami. Przybliżyły także sylwetki opisanych w książce krakowskich emancypantek, takich jak Władysława Chabichtówna – założycielka Spółdzielni Mieszkaniowej dla pracowniczek poczty, czy Jadwiga Siekierska-Klemensiewiczowa – jedna z trzech pierwszych studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poruszona została również kwestia nieobecności pań w przestrzeni miejskiej Krakowa: na pomnikach, tablicach upamiętniających wybitne osobistości i innych miejscach pamięci. Koordynatorki projektu przekonywały o potrzebie ukazywania dawnych dziejów miasta nie ograniczając się do wojen, polityki i świata męskich bohaterów oraz o konieczności „odzyskiwania historii kobiet”, czyli przypominania o tych, które współtworzyły historię stolicy Małopolski. Pracę nad „Przewodniczkami” porównały do pracy detektywa, który zdobywa informacje trudno dostępne, by na ich podstawie odtwarzać historie sprzed lat.

Dotychczas ukazały się dwa tomy „Przewodniczki po Krakowie”. Autorami (większość jest płci żeńskiej, choć jest wśród nich także jeden mężczyzna) są głównie uczestnicy prowadzonych przez fundację szkoleń, w tym warsztatów: antydyskryminacyjnego i na temat historii kobiet. W tomie drugim znaleźć można także opisy tras spacerowych śladami krakowskich emancypantek oraz dołączoną do książki specjalną mapę. W ubiegłym roku publikacja ta otrzymała nagrodę Gazety Wyborczej “Krakowskie” Odloty w kategorii „Wydarzenie 2010 roku.”

Raz w miesiącu Fundacja organizuje również wycieczki po stolicy Małopolski śladami lokalnych pionierek walki o prawa kobiet.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!