Dyskusja o feminizmie

We wtorek (18 maja) z inicjatywy poznańskiego Klubu Tygodnika Powszechnego odbyło się spotkanie poświęcona feminizmowi katolickiemu. Gościem spotkania była Elżbieta Adamiak, doktor teologii dogmatycznej, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dobrze znana stałym czytelnikom Tygodnika Powszechnego jako autorka felietonów poświęconym obecności kobiet w Biblii.

Podczas spotkania dr Elżbieta Adamiak zaprezentowała teologiczny punkt widzenia na problem nierównego statusu kobiet i mężczyzn. Krótkie wprowadzenie miało na celu rozjaśnić kwestie stosunku doktryny chrześcijańskiej do procesów ujednolicania praw kobiet i mężczyzn. Podczas dyskusji z uczestnikami poruszano głównie problem miejsca kobiet w polskim Kościele. Według części uczestników spotkania, ścisła zależność od mężczyzn wynika z kulturowego dziedziczenia dyskryminujących relacji. Według dr Adamiak taki pogląd nie pozwala Kościołowi na utrwalanie tych stosunków. Kościół powinien wykorzystać gotowość kobiet do aktywnego uczestnictwa we wspólnocie, jakim są wszelkie formacje posługujące w celebracji Mszy Św.

Na koniec nawiązując do różnorodnych wypowiedzi dotyczących miejsca kobiet, dr Adamiak stwierdziła, że różnorodność chrześcijaństwa pozwala doszukiwać się cytatów Nowego Testamentu czy Ojców Kościoła, którym przypisać można zabiegi dyskryminujące jak i feministyczne.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!