Można panikować – relacja ze spotkania

3 grudnia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie z prof. Szymonem Malinowskim i Jonathanem Ramseyem. Oto krótka relacja ze spotkania:

Nie żyjemy w próżni ani w bańce mydlanej. Oddychamy, przemieszczamy się, korzystamy z dobrodziejstw cywilizacji. Podporządkowaliśmy sobie świat fauny i flory i wydaje nam się, że tak będzie zawsze. Nie zdajemy sobie sprawy, jakie to wszystko jest kruche. Od kilku lat naukowcy informują ludzkość, że nadmierne eksploatowanie dóbr naturalnych, emisja gazów do atmosfery, wycinanie lasów  prowadzi naszą planetę, a zarazem i całą ludzkość do katastrofy. Dotarcie z takim pesymistycznym przekazem do społeczeństwa jest trudne. Nie chcemy znać i przyjmować złych wiadomości. Jedną z osób, która od dłuższego czasu stara się walczyć ze społeczną niewiedzą na temat klimatu i ma poczucie odpowiedzialności za edukację w tej materii, jest prof. Szymon Malinowski, fizyk, kierownik Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim, który na co dzień zajmuje się tematyką globalnego ocieplenia. Jest również bohaterem filmu „Można panikować” (dostępnym na You Tube) w reżyserii Jonathana Ramsey’a.
3 grudnia 2021 r. prof. Malinowski oraz Jonathan Ramsey gościli w Ostrowcu Świętokrzyskim na zaproszenie Klubu Tygodnika Powszechnego. Zgromadzeni w Ostrowieckim Browarze Kultury widzowie, wśród których dużą część stanowiła młodzież ze szkół średnich, jak również nauczyciele, przedstawiciele instytucji związanych z zasobami wodnymi, transportem, gospodarką odpadami, czy zwykli mieszkańcy miasta z zainteresowaniem obejrzeli film, a następnie wzięli udział w dyskusji. Najwięcej pytań skierowanych było do prof. Malinowskiego i miały one dosyć smutny wydźwięk, bowiem i obecna sytuacja, i działania (a właściwie ich brak) rządzących nie nastrajają optymistycznie. Profesor Malinowski starał się rozwiewać wątpliwości i wskazywał na działania, które wdrożone mogą spowolnić zmiany. Zmiany, które następują w ogromnej mierze dotkną kolejne pokolenia, obecnie młodych i oni winni być tego świadomi i zacząć działać. O takich działaniach mówił Jonathan Ramsey, którego ostatni film „Nadzieja umiera ostatnia” dotyczy młodych aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Na zakończenie prowadzący – Barbara Bakalarz-Kowalska i Kamil Stelmasik – poinformowali o kontynuacji tematu związanego ze zmianami klimatycznymi, bowiem na początku przyszłego roku w ostrowieckim Klubie Tygodnika Powszechnego planowane jest kolejne spotkanie dotyczące tego tematu. Tym razem do dyskusji zaprosimy Michała Konopę, który również wspólnie z Jonathanem Ramseyem zrealizował film pt. „Smog Wars”.
Była to trzecia inicjatywa młodego, bo niespełna dwuletniego Klubu Tygodnika Powszechnego.

Autorem zdjęć jest Maciej Strąpoć.

   

     

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!