Palestyńczycy, Izraelczycy – konflikt czy pokój?

Od kilkunastu dni trwa wymiana ognia między Izraelem i Hamasem. Kolejna osłona konfliktu, trwającego już ponad 70 lat, oprócz działań i procesów powtarzalnych i przewidywalnych, zawiera jednak również elementy nowe, nieobserwowane wcześniej. Wieloaspektowość tego konfliktu, zarówno w wymiarze militarnym, społecznym, politycznym, jak i międzynarodowym, postronnym obserwatorom – jakimi w większości jesteśmy – utrudnia ocenę obserwowanych zdarzeń. Eufemizmem jest stwierdzenie, że w rozmowie na ten temat nie pomagają media społecznościowe, w których pojawiają się komentarze nakręcające spiralę niechęci czy wręcz wrogości.

Do rozmowy nt. konfliktu palestyńsko-izraelskiego zaprosiliśmy wybitnych ekspertów, znawców tematu, którzy zapewnią nie tylko wysoki poziom merytorycznej dyskusji, ale pozwolą lepiej zrozumieć to, co dzieje się obecnie między Palestyńczykami i Izraelczykami. Miedzy ludźmi z obu stron barykady, bo przecież każda wymiana ognia przynosi cierpienie konkretnym osobom i ich rodzinom.

* * *

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, w którym udział wezmą:

* * *

PATRYCJA SASNAL

doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizująca się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Publikowała m.in. w: „LeMonde”, „EUobserver”, „Al-Ahram”, „Polityce” i „Gazecie Wyborczej”. Kierowniczka Biura Badań i Analiz PISM. Członkini rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybrana do Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ.

* * *

KONSTANTY GEBERT

psycholog, tłumacz, dziennikarz piszący pod pseudonimem Dawid Warszawski („Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” i „Tygodnik Powszechny”), pisarz, nauczyciel akademicki. Od 1990 r. wykładowca m.in. Uniwersytetu Wisconsin, Uniwersytetu Kalifornijskiego i Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie. Współzałożyciel miesięcznika „Midrasz”, publikował również m.in. w kwartalniku „Nigdy Więcej”.

* * *

Prowadzenie spotkania:

MACIEJ KOZŁOWSKI

pisarz, historyk, dyplomata; członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i koordynator pracy nad Raportem o rozszerzeniu NATO, działacz stowarzyszenia Forum Dialogu. Po obronie pracy doktorskiej na wydziale historycznym UJ (1988 r.) – zastępca ambasadora w Waszyngtonie, w latach 1999–2003 – ambasador RP w Izraelu. Autor krótkiej historii Polski “Poland the story” (wydanie angielskie i hebrajskie) oraz redaktor publikacji “Trudne pytania”.

 

* * *

Link do spotkania, które odbędzie się 25 maja 2021 roku o godz. 18.00:

https://www.facebook.com/klubtygodnika/videos/

Serdecznie zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!