Dziady i dybuki – rozmowa wokół książki Jarosława Kurskiego

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Lublinie oraz Teatr Stary w Lublinie zapraszają na spotkanie “Dziady i dybuki” – rozmowa wokół książki Jarosława Kurskiego. Gośćmi będą Jarosław Kurski oraz Janusz Palikot, który tę rozmowę poprowadzi. Spotkanie odbędzie się 15 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 w Teatrze Starym w Lublinie.

Legendę łatwo przyswoić, z prawdą żyć na ogół trudniej. Jarosław Kurski przez lata rekonstruował prawdę o swojej rodzinie, celowo wypieraną i pomijaną przez innych, w tym przez jego ukochaną matkę. Efektem zdumiewającego, pełnego zawirowań śledztwa historycznego są dzieje rodu rozsianego od Ukrainy po Brazylię i od Wielkiej Brytanii po Australię, z miejscem urodzenia autora – Gdańskiem, w samym sercu.

Oto fragment książki:

“I nagle buchnęła starannie skrywana, wstydliwa rodzinna historia. Walnęła faktem, wychłostała konkretem. Odszpuntowany dybuk skoczył na mnie, Bogu ducha winną ofiarę, jak na świeże mięso, jak do ciepłej krwi. A wlazł we mnie, a rozsiadł się we mnie, męczył pytaniami, podpowiadał tropy, pchał w czeluści internetu. Taplał w wylewającym się stamtąd antysemickim błocie, oblepiał narodowym jadem, nurzał w „spisku żydowskim przeciw Polsce”. Szeptał:

– Napisz, napisz. Jedyny jesteś, jedyny. Władzę masz. Całkowitą.

– Jaką władzę?

– Ty żyjesz!”

I opinie o niej:

Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie? (Agata Bielik-Robson)

Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się – nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej. (Marian Turski).

Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Gdańszczanin. Ukończył prawo. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec „wojny na górze” zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego „S” na tle ówczesnych wydarzeń. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor książki esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.

Janusz Palikot — przedsiębiorca, były polityk. Spełniony człowiek biznesu o drugim, niezwykle wrażliwym obliczu. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym obronił pracę magisterską dotyczącą Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta. Studiował na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1987–1989 był pracownikiem naukowym w Polskiej Akademii Nauk. Filozof, autor książek dotyczących biznesu, polityki, życia społecznego, ale także rozważań o współczesnej interpretacji dzieł Bolesława Leśmiana.

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!