Święta Noc Bożego Pokoju

klub-tp-logoNiezależnie od głębokości naszej wiary większość z nas przyzna pewnie, że to Boże Narodzenie jest dla nas najważniejszym swiętem religijnym. Wiernym bardziej świadomym i ortodoksyjnym rozum podpowiada co prawda, że „jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, … próżna jest także wasza wiara (1 Kor 15,17)”, ale sercu trudno oprzeć się wzruszeniu w sytuacji, gdy Bóg objawia się jako niemowlę. Problemu nie mają też katolicy „z przyzwyczajenia”: z dwóch najważniejszych według nich świąt Kościoła Katolickiego, wielkosobotnie święcenie pokarmów zdecydowanie przegrywa z bożonarodzeniową Wigilią.

W biblijnym opisie Bożego Narodzenia możnaby się skoncentrować na wielu wątkach. Ponarzekać na niewierzących, którzy nie odczytali znaków czasu i nie przyjęli właściwie Józefa i Maryi. Popomstować na nieprzyjaciół kościoła, którzy, w osobie Heroda, chcieli poprostu Pana Jezusa zamordować. Dołożyć politykom, którzy myślą o poprawie swojego wizerunku (nikomu nie potrzebny spis powszechny), a nie dbają o dobro ludzi i brzemienną kobietę zmuszają do wyczerpującej podróży. Bez wątpienia jednak najbardziej przemawia do nas przesłanie aniołów „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom jego upodobania” (Łk 2,14).

Bo to pokoju i harmonii pożądamy najbardziej, a nie prezentów, podróży, eleganckiej garderoby czy wykwintnego stołu. Stan taki na codzień dostępny jest tylko nielicznym szczęściarzom. Są jednak czynniki, które pomagają nam wszystkim trochę uszczknąć z jego atmosfery; jednym z nich jest słuchanie, a jeszcze lepiej śpiewanie, kolęd, najlepiej wspólnie w gronie dobrych przyjaciół. Kolędy mogą być oczywiście śpiewane w wielu językach, my jednak jesteśmy pewni, że najładniejsze są te polskie, bo przywołują wspomnienia młodości i dzieciństwa. 

Wszystkich zainteresowanych wspólnym kolędowaniem zapraszamy na spotkanie Klubu Przyjaciół „Tygodnika Powszechnego” w dniu 25 stycznia 2014 o godz. 18:15 (sobota) w sali pod kościołem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wspomnienia z przeszłości, instrumenty muzyczne i dobry nastrój mile widziane.

 

Kazimierz Adamiak

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo dobra i ciepła zaduma nad Bożonarodzeniową Nocą. Od siebie gorąco życzę by Bożea Dziecina napełniła klubowiczów radością i blogosławiła tej wspaniałej inicjatywie. Pozdrawiam serdecznie. Alina Wóycicka

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!