Przygody oceaniczne i nie tylko

4 stycznia odbyło się w Łódzkim Klubie Przyjaciół Tygodnika spotkanie z profesorem zoologii i hydrobiologii Krzysztofem Jażdżewskim i prof. zoologii Anną Jażdżewską, prywatnie córką Krzysztofa. Naukowcy opowiadali o swoich wyprawach badawczych na Antarktykę, ilustrując prelekcję licznymi zdjęciami.

Oboje zainteresowani są zwierzętami bezkręgowymi. Jak nam wyjaśnili- wody oceaniczne otaczające Biegun Południowy, Ląd Antarktydy i liczne wyspy wokół niego (ta całość właśnie nazwana jest Antarktyką) stanowią wyjątkowo sprzyjającą biosferę dla tego typu zwierząt i obfitują w niezwykłe bogactwo gatunków. Profesor opowiadał o swoich wyprawach – od pierwszej w 1976 r. po ostatnią w 2006 r., którą odbył już w towarzystwie córki realizującej własne badania. Doskonaliły się w ciągu tego okresu warunki pracy i metody wydobywania zwierząt z dna oceanu, rozbudowywała się stacja, ale pasja badaczy była zawsze ta sama.

To, co w pokazie urzekło nawet profanów, to uroda lodowej krainy, jej skromna, ale zdumiewająco odporna na warunki roślinność (głównie różnokolorowe mchy i porosty) i – prócz niewątpliwie wdzięcznych pingwinów(trzy gatunki), uchatek, fok i morskich słoni – różnorodność, bogactwo form i niespotykane rozmiary bezkręgowców żyjących na rożnych głębokościach oceanu. O tych ostatnich oboje (ojciec i córka) potrafią opowiadać w pasjonujący sposób. Zdjęcia kolorowych rozgwiazd, wężowideł, jeżowców, olbrzymich krewetek, czy pierścienic-wieloszczetów zrobiły duże wrażenie.
Wzruszyło mnie zdjęcie grobu Włodzimierza Puchalskiego. Wywołało wspomnienia, gdyż wiele lat temu, gdy moje dzieci były małe, jednym z najbardziej porywających domowych seansów był pokaz zdjęć Puchalskiego z Wyspy Króla Jerzego. Przeźrocza kończyły się zdjęciem grobu tego fenomenalnego fotografa i przyrodnika i opowieścią o jego ostatniej bohaterskiej wyprawie. Dzieci oglądały wówczas zdjęcia niezwykłego antarktycznego świata fauny i flory z wypiekami na twarzy, podobnie jak my teraz na pokazie Jażdżewskich.

Żywa dyskusja, jaka się wywiązała po pokazie dowiodła, jak wielkim zainteresowaniem cieszyć się może spotkanie sympatyków przygody i ludzi zachwyconych bogactwem Stworzenia z ludźmi nauki, którzy, wiedzeni tymże zachwytem, wyprawiają się na krańce ziemi, by, bez względu na warunki klimatyczne, owo zaskakujące bogactwo poznać i opisać.

Prof. dr hab. Krzysztof Jażdżewski, zoolog i hydrobiolog, em. profesor w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego, członek Komitetu Zoologii PAN, członek Komitetu Badań Polarnych PAN, członek Centralnej Komisji d/s Stopni i Tytułów Naukowych, redaktor kwartalnika Polish Polar Research.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!