Wiedza wartościowa, bezużyteczna, nie-wiedza i wiara // Pytamy Tomasza Stawiszyńskiego

Za nami pierwsze spotkanie z kolejnej odsłony cyklu „Pytania Powszechne”. W tym sezonie naszym rozmówcą jest Tomasz Stawiszyński – zapytujemy go o wiedzę i niewiedzę, bycie sobą oraz empatię. Zaczęliśmy od pytania „Jak nie wiedzieć?” i, o dziwo, czegoś się jednak dowiedzieliśmy. A w każdym razie posiane zostały nowe zalążki refleksji, z których być może urodzi się jakaś zmiana perspektywy.

Trudno jest rozmawiać o niewiedzeniu, skoro poruszamy się zawsze w pewnym kontekście komunikacji i tym samym posługujemy się określonymi założeniami, których nie sposób ominąć. Staraliśmy się więc podejść do tematu twórczo, poszukując różnych punktów wyjścia dla rozważań. Co warto wiedzieć, a jakiej wiedzy lepiej unikać? Czy wiedza ma coś wspólnego z wiarą? Czy człowiek potrzebuje jeszcze kategorii prawdy? Meandrując wokół tych ogólnych pytań, nakreśliliśmy swoistą mapę wątków, będącą odzwierciedleniem naszych – Stawiszyńskiego, osób prowadzących spotkanie i słuchaczy – zainteresowań intelektualnych i tropów, które kierują nami w myśleniu.

Jak więc można podchodzić do wiedzy i gdzie szukać jej białych plam? Stawiszyński opowiadał m.in. o fascynacji, która prowadzi człowieka do odkrywania i pogłębiania rozmaitych zagadnień. Wiedza wartościowa to taka wiedza, która w jakiś sposób przyciąga, nawet jeżeli dotyczy spraw pozornie mało istotnych czy niepoważnych, takich jak teorie spiskowe czy astrologia. Kwestionowaliśmy też imperatyw użyteczności poznania, zwracając uwagę na humanistyczne dziedziny refleksji, których przeznaczenie jest zgoła inne niż tylko dostarczanie informacji przydatnych z technicznego punktu widzenia. Zaprowadziło nas to do pytania o wyjątkowe miejsce każdego człowieka we wspólnocie poznających podmiotów, a także o samą wspólnotę. Zastanawialiśmy się, jak możemy razem podejmować trud myślenia, aby zbudować i zatroszczyć się o świat pojęć, który będzie źródłem nie tylko wartości instrumentalnej, ale również prawdy, dobra i piękna.

Rozmowa pozostawiła nas z ciekawością, ale też odrobiną niedosytu – półtorej godziny to zdecydowanie za mało na tak uważną, bogatą w sens dyskusję o rzeczach fundamentalnych. Na szczęście na tym spotkaniu nie poprzestajemy i niebawem widzimy się na kolejnym wydarzeniu z cyklu. 11 stycznia 2024 r. zapytamy Stawiszyńskiego o bycie sobą, czyli tożsamość i autentyczność w różnych konfiguracjach. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Godziny otwarcia i kontakt

poniedziałek – piątek, godz. 10-18

e-mail: piwnica@turowicz.org

Partnerzy instytucjonalni

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy