Rok pod znakiem Jerzego Turowicza

W miniony piątek, 27 stycznia odbyła się w Krakowie oficjalna inauguracja obchodów stulecia urodzin Jerzego Turowicza. Data wybrana została nieprzypadkowo – wszak jest to dzień, w którym przypada rocznica śmierci twórcy i redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Całość obchodów, których kulminacja będzie miała miejsce 10 grudnia (dzień rocznicy urodzin Jerzego Turowicza) koordynowana jest przez Fundację Jerzego Turowicza. Ponieważ pośród wielu fundatorów tej instytucji znajdują się także nasi klubowicze, a także idea uczczenia w roku 2012 Redaktora zrodziła się w klubach „TP”, nie mogło na tych uroczystościach zabraknąć naszej delegacji.

Pierwszym punktem dnia była konferencja prasowa zorganizowana w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, którą poprowadzili Tomasz Fiałkowski – przewodniczący rady fundacji oraz Damian Kalbarczyk – wiceprezes fundacji. Niestety, ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć Krzysztof Kozłowski, który pełni funkcję prezesa. Pierwszy głos zabrał Tomasz Fiałkowski, który wprowadził przybyłych w ideę upamiętnienia Pana Jerzego. Natępnie głos zabrała Elżbieta Jogałła – córka Jerzego Turowicza: „nasz ojciec był człowiekiem dialogu i tolerancji. Gdyby widział, co się teraz dzieje w Polsce w sferze spraw publicznych, to sądzę, że by się bardzo martwił, ale jednocześnie by się cieszył widząc, że tylu jego przyjaciół jest tutaj i zamierza nie rezygnować z możliwości zrobienia czegoś dla Polski i Kościoła.

Więcej na temat Stulecia Urodzin Jerzego Turowicza na stronie internetowej www.JerzyTurowicz.pl 

Po krótkim przemówieniu nastąpiła prezentacja programu. Szczegółowo omówił go Damian Kalbarczyk zwracając uwagę na fakt, że jest to program otwarty, który w ciągu roku na pewno będzie się zmieniał. Planowanych jest bowiem szereg konferencji i dyskusji poświąconych tematom, które były szczególnie bliskie Jerzemu Turowiczowi. Nie zabraknie też wystaw i publikacji poświęconych Panu Jerzemu. Wydana zostanie m.in. biografia Jerzego Turowicza autorstwa Tomasza Fiałkowskiego, a także zbiory tekstów oraz korespondencji.

Dla uczestników konferencji przygotowano również pokaz zdjęć, przez który przeprowadził przybyłych Tomasz Fiałkowski. Nie brakowało tutaj wielu zabawnych momentów związanych ze wspomnieniami i legendami, które wiązały się z poszczególnymi fotografiami. Najróżniejsze anegdoty przytaczały m.in. córki Jerzego Turowicza (obok Elżbiety Jogałły obecna była również Magdalena Smoczyńska) oraz licznie zgromadzeni przyjaciele Pana Jerzego).

Po konferencji zaproszono wszystkich na poczęstunek, a chwilę później wszyscy chętni mogli udać się do Tyńca na grób Anny i Jerzego Turowiczów. Natomiast w opactwie, na prośbę rodziny, bracia benedyktyni odśpiewali „Media Vita in morte sumus”.

O godz. 17. w kolegiacie św. Anny odprawiona została Msza św. w intencji Pana Jerzego, której przewodniczył ks. bp. Grzegorz Ryś. Ksiądz Biskup w kazaniu wielokrotnie odwoływał się do postaci Jerzego Turowicza, przywoływał jego zasługi dla Kościoła w Polsce i na świecie, ale też zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką także dziś odgrywa środowisko „Tygodnika Powszechnego”. Kazanie opublikowane zostanie w najnowszym numerze “Tygodnika Powszechnego”. Już dziś odsłuchać je można tutaj.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!