Niezbędność krytyka. Spotkanie z Marianem Stalą i Andrzejem Franaszkiem

Potrzeba pisania i czytania poezji nie przemija. A czy przemija czas jej krytyków: niekiedy prawodawców, dyktujących hierarchie estetyczne, częściej tłumaczy, redukujących nasz dysonans poznawczy, pojawiający się podczas konfrontacji z wierszem? Czy wobec końca czasu ekspertów, zastępowanych przez zimno kalkulujące algorytmy rekomendacyjne, czujący krytyk nie staje się przeżytkiem niedemokratycznego spojrzenia na sztukę? Dlaczego to właśnie krytykom mamy zaufać, nie zaś gustom własnym bądź wyborom większości? Co decyduje o niezbędności krytyka?

Jak na te pytania odpowiadają Marian Stala i Andrzej Franaszek – odpowiednio: autor esejów zebranych w tomie „Patrzący jasno. 25 szkiców o niezbędności pytania poezji” oraz tegoż tomu redaktor – przekonamy się 13 października o godz. 19 w Piwnicy Powszechnej. Pytania zadawał będzie Filip Biały.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Godziny otwarcia i kontakt

poniedziałek – piątek, godz. 10-18

e-mail: piwnica@turowicz.org

Partnerzy instytucjonalni

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy