Kraków: Bezpłatna pomoc na Pijarskiej 5

Kilkadziesiąt godzin lekcji języka polskiego dla dorosłych oraz zajęć plastycznych dla dzieci, codzienne, ośmiogodzinne dyżury, kilkadziesiąt wydanych ciepłych posiłków – tak w skrócie przedstawiają się pierwsze dwa tygodnie działalności Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego, który w centrum Krakowa utworzyliśmy wspólnie: Dom Osterwy/Fundacja Dialog, restauracja Kiełbasa i Sznurek oraz należąca do naszych klubów Piwnica Powszechna.

Punkt działa dzięki wspomnianym instytucjom, ale przede wszystkim ludziom. Dziś to już ponad 40 wolontariuszy, którzy dzielą się swoimi talentami i wkładają sporo wysiłku, by punkt dialogu mógł codziennie o 10 (a czasem wcześniej) przyjmować gości. Nasze działania są całkowicie bezpłatne, a wszystko co organizujemy i kupujemy, pokrywamy z własnych środków. Dlatego gdybyś chciał nas wesprzeć, dołącz do zrzutki na punkt dialogu bądź przynieś do Piwnicy najpotrzebniejsze rzeczy (herbatę, kawę, puszki konserwowe, ciastka etc.). Możesz też wpłacić pieniądze na Fundację Dialog (nr konta 40249000050000453028981313) bądź Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza (więcej w zakładce wesprzyj nas).

Do Piwnicy Powszechnej – centralnego miejsca działania naszego punktu – przyjść można od poniedziałku do piątku w godz. 10-18. Po co? Oczywiście by wziąć udział w zaplanowanych w kalendarzu zajęciach, lecz również po to, by się ogrzać, napić herbaty lub kawy, zjeść, porozmawiać, lub wysłuchać informacji ze świata w radiu bądź telewizji. Można też skorzystać z internetu i komputera.

Utworzyliśmy pięć grup językowych, do których uczęszcza od kilku do kilkunastu słuchaczy – głównie Ukrainek (choć są też mężczyźni). Jedna z nich jest wyspecjalizowana w języku medycznym i uczęszczają do niej lekarki i pielęgniarki. To jednak nie koniec – przychylając się do sugestii odwiedzających piwnicę postanowiliśmy uruchomić kolejne zajęcia językowe popołudniami – pierwsze z nich już we wtorek, 12 kwietnia. Możliwe, że powstanie także popołudniowa grupa nauki języka polskiego dla młodzieży.

Uczestnikom zajęć językowych oferujemy ciepłe posiłki, które przygotowuje restauracja Kiełbasa i Sznurek.

W środy i czwartki, oprócz lekcji języka oferujemy też zajęcia plastyczne. Adresowane są głównie dla dzieci, ale biorą w nich udział także mamy, które przyprowadzają swoje pociechy i zostają na czas zajęć. Jest to także okazja do rozmowy przy herbacie lub kawie i ciasteczkach.

Od ubiegłego tygodnia spotykamy się także w poniedziałkowe popołudnia na zajęciach “Empatia wobec siebie”. Warsztaty są adresowane dla uchodźczyń i uchodźców, oraz dla każdego, kto chce wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia i pozostać wiernym sobie i prawdziwym wobec innych.

W kolejnym tygodniu uruchamiamy konsultacje muzyczne dla dzieci i młodzieży. Mamy też wolontariuszki chętne do prowadzenia dyżurów psychologicznych, prawdopodobnie więc niebawem rozpoczniemy i taką działalność. W planach mamy też popołudniowe pokazy filmowe filmów z ukraińskim lektorem bądź napisami, klub dyskusyjny oraz kącik pomocy w lekcjach. Zależy nam też na przygotowaniu zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży – potrzebujemy jednak busa, który raz w tygodniu mógłby wozić dzieci za Kraków, do stadniny koni i z powrotem. Jeśli mógłbyś pomóc w tej sprawie, skontaktuj się z nami (kontakt@klubtygodnika.pl).

Kalendarz punktu dialogu powoli się zapełnia, zwłaszcza że w Piwnicy toczy się też życie klubowe – część wieczorów zarezerwowana jest nadal na spotkania klubowe. Są jednak ciągle wolne terminy w części naszych pomieszczeń, dlatego gorąco zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć punkt, mają pomysły na zajęcia, do zgłaszania się do nas.

Pragniemy podziękować wszystkim mecenasom naszego punktu. Dzięki wielu osobom pomagającym nam całkowicie bezinteresownie, udało się zakupić część podstawowych materiałów (flipcharty, pisaki, papier A3 i A4, tablice, markery, kredki, glinę i szereg innych rzeczy).

Jak się jednak okazało, zapotrzebowanie jest bardzo duże, dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej działalności wpłacając pieniądze na zrzutkę (WEJDŹ) bądź kontaktując się bezpośrednio z nami (gdyby chcieli Państwo przekazać darowiznę bądź niezbędne materiały). Na dziś potrzebujemy m.in.:

  • artykuły papiernicze (papier do drukarki, długopisy, zeszyty)
  • artykuły artystyczne (kredki, glinę, akwarele itp.)
  • drukarkę
  • laptopa
  • stół składany
  • mikrofalę

 

 

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Godziny otwarcia i kontakt

poniedziałek – piątek, godz. 10-18

e-mail: piwnica@turowicz.org

Partnerzy instytucjonalni

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy