Jak nie wiedzieć? // Pytania Powszechne vol. 2

Jak nie wiedzieć? To pytanie może wydawać się nie na miejscu w czasach, kiedy chcemy i możemy wiedzieć coraz więcej. Wiedza oświeca, poszerza horyzonty i daje narzędzia do działania. Czy w ogóle wypada dzisiaj czegoś nie wiedzieć albo do niewiedzy się przyznawać? A może stan nie-wiedzenia także przynosi jakieś dobro? O tym rozmawiać będziemy podczas pierwszego spotkania drugiej edycji adresowanego do młodych (16-35 lat) piwnicznego cyklu „Pytania Powszechne”. Odpowiedzi poszukiwać będziemy wspólnie z Tomaszem Stawiszyńskim.
Pochylimy się wspólnie nad tym tematem, poszukując nieoczywistych splotów wiedzy i niewiedzy. Będziemy pytać o to, jak żyć w świecie przepełnionym informacjami, a jednocześnie wielce skomplikowanym. O to, jak budować mądrość w oparciu o rzeczy wiadome i niewiadome. O to, jak współmyślenie z innymi wspiera nasze poszukiwania poznawcze. A także o wielu innych sprawach.
Naszym towarzyszem rozmowy będzie Tomasz Stawiszyński – filozof, publicysta, eseista, autor licznych audycji, artykułów i książek o tematyce z pogranicza filozofii i psychoterapii. Rozważania i dyskusje Stawiszyńskiego można usłyszeć regularnie w jego podcaście “Skądinąd”. Będzie można zarówno słuchać, jak i zabrać głos w dyskusji. Po spotkaniu przewidujemy agapę, podczas której będzie można w mniej oficjalnym tonie kontynuować rozmowę na wcześniej poruszone, albo też zupełnie inne tematy. Zachęcamy do przyniesienia czegoś na wspólny stół.
___________________
Ważna informacja: Gdyby komuś z Was stacjonarny udział uniemożliwiała niepełnosprawność albo przewlekła choroba, śmiało się zapisujcie i dajcie nam znać – spokojnie zorganizujemy prywatną, nienagrywaną transmisję.
Nie dysponujemy olbrzymią salą oraz cenimy sobie względną kameralność i dlatego na spotkanie obowiązują zapisy (limit miejsc to 30):
https://forms.gle/seeCiqNTxNed1B2J7
Zapraszamy serdecznie!
Miejscem spotkania będzie siedziba Klubu “Tygodnika Powszechnego”: Piwnica Powszechna, przy ul. Pijarskiej 5/20. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względu na grupę docelową spotkań, górna granica wieku dla uczestników to 35 lat, a dolna – 16.
//Pytania Powszechne ❓❓❓
Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu rozmów, niejako wywodzącego się od pytania “Jak żyć?” Cyklu rozmów o człowieku, czasami też o różnie pojmowanym Bogu, o miłości, wolności, o nadziei, o dobru i złu.
Nie liczymy na ścisłe odpowiedzi, z których wynikałby konkretny przepis na dobre życie (choć kto wie?). Wierzymy w dużą wartość samych poszukiwań, nawet jeśli prowadzić będą jedynie do kolejnych pytań – a czasu na ich zadawanie będzie dużo.
W tej odsłonie cyklu planujemy odbyć trzy rozmowy z Tomaszem Stawiszyńskim: 1 grudnia 2023, 11 stycznia 2024 i 8 lutego 2024. Wyglądajcie informacji o kolejnych spotkaniach!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Godziny otwarcia i kontakt

poniedziałek – piątek, godz. 10-18

e-mail: piwnica@turowicz.org

Partnerzy instytucjonalni

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy