Piwnica Powszechna / Півніца Повшехна

Pijarska 5 – historyczny adres, pod którym mieszkali ongiś ludzie “TP” i Znaku: rodzina Woźniakowskich, Stefan Wilkanowicz, Jerzy Kołłątaj z rodziną, Jerzy Skąpski i Krystyna Chmielecka stał się w październiku 2021 r. domem Klubów “Tygodnika Powszechnego i Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza.

Jeśli chcesz wesprzeć działalność naszej Piwnicy, pomóc w jej utrzymaniu, dokonaj przelewu “Darowizna na lokal” na konto 12 1750 0012 0000 0000 4104 8735.

Wszystkich chętnych do organizacji wydarzeń w Piwnicy Powszechnej prosimy o kontakt: kontakt@klubtygodnika.pl


Aktualności:

Pijarska 5 – historyczny adres, Dom Juliusza Osterwy pod którym mieszkali ongiś ludzie “TP” i Znaku: rodzina Woźniakowskich, Stefan Wilkanowicz, Jerzy Kołłątaj z rodziną, Jerzy Skąpski i Krystyna Chmielecka stał się w październiku 2021 r. domem Klubów “Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza.

Вулиця Піярська 5 у Кракові – історична адреса, Будинок Юліуша Остерви, де колись жили люди: родина Возняковських, Стефан Вількановіч, Єжи Коллонтай з родиною, Єжи Скоупскі та Кристина Хмелецка, у жовтні 2021 року перетворився на будинок для клубів «TP» і «Znak».

Jeśli chcesz wesprzeć działalność naszej Piwnicy, pomóc w jej utrzymaniu, dokonaj przelewu “Darowizna na lokal” na konto 12 1750 0012 0000 0000 4104 8735. Zachęcamy do ustalania stałego zlecenia przelewu – tylko regularne wsparcie pozwoli lokalowi przetrwać!

Wszystkich chętnych do organizacji wydarzeń w Piwnicy Powszechnej prosimy o kontakt: kontakt@klubtygodnika.pl

Бажаючих організовувати заходи в «Piwnicy Powszechnej» просимо зголошуватись на е-мейл: kontakt@klubtygodnika.pl


Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego

Rozpoczynamy działalność Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego. Zapraszamy wszystkich od poniedziałku do piątku na gorącą herbatę lub kawę, inne smakołyki.

We wtorek i czwartek do dyspozycji duża sala z telewizorem (możliwość oglądania telewizji, rozmów). Codziennie do dyspozycji kafejka internetowa i miłe towarzystwo. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą odetchnąć, porozmawiać. Także z dziećmi (organizujemy skromny kącik z zabawkami).

польсько-український пункт діалогу

Започатковуємо польсько-український пункт діалогу. Запрошуємо усіх бажаючих з понеділка по п’ятницю на гарячий чай, каву та смаколики.

У вівторок і четвер можна дивитись телевізор або розмовляти на довільні теми у просторій кімнаті. Щодня працює інтернет-кафе. Запрошуємо всіх, хто має бажання поспілкуватись. Для дітей організуємо невеличкий куточок з іграшками.

 

Zapisy na zajęcia:

Bezpłatne lekcje języka polskiego/Безкоштовні заняття польської мови:
Zapisz się/зареєструватися

Limit na grupę: 12 osób
Zajęcia plastyczne:

Limit na grupę: 20 osóbSzkolenie “Empatia wobec siebie”/Тема майстер-класу «Емпатія до себе»

Майстер-клас організовується для жінок, переміщених з території України, а також для всіх, хто знаходиться в пошуку внутрішньої сили і бажає залишатися вірним собі навіть перед обличчям небезпеки. >>

Dla kogo Termin zapisy

Wieści z Piwnicy:

#Advocatus_diaboli
Kazimierz Urbańczyk

Nie mówiliście o Mnie prawdy

Skoro Pan te słowa powiedział do Hioba, przemówił i do Elifaza z Temanu: «Zapłonąłem gniewem na ciebie i na dwóch przyjaciół twoich, bo nie mówiliście o Mnie prawdy, jak sługa mój, Hiob. (Hi 4, 7) Co takiego o Bogu mówili przyjaciele Hioba?

Czytaj więcej »
Klub "TP" Kraków
Marcin Pera

Kraków: Bezpłatna pomoc na Pijarskiej 5

Kilkadziesiąt godzin lekcji języka polskiego dla dorosłych oraz zajęć plastycznych dla dzieci, codzienne, ośmiogodzinne dyżury, kilkadziesiąt wydanych ciepłych posiłków – tak w skrócie przedstawiają się pierwsze dwa tygodnie działalności Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego, który w centrum Krakowa utworzyliśmy wspólnie: Dom Osterwy/Fundacja Dialog, restauracja Kiełbasa i Sznurek oraz należąca do naszych klubów

Czytaj więcej »
Piwnica Powszechna / Півніца Повшехна
Barbara Balicka

Piwnica pełna dobra

Jak zebrać w jednym miejscu i czasie dwudziestu kilku młodych, aktywnych ludzi? Podpowiem: niezwykle trudno. Chyba, że pojawia się hasło #wspólnotaindywidualności (koniecznie z hashtagiem!) — wówczas niemal odruchowo opróżniają się zajęte na codzień kalendarze, a napełniają serca w radosnym oczekiwaniu na wspólny weekend.

Czytaj więcej »
Klub "TP" Kraków
Marcin Pera

Mamy to! Piwnica Powszechna już działa

Pijarska 5 – dawniej dom dla wielu osób związanych z “TP” i ZNAKiem dziś staje się domem dla Klubów “Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza. W ten sposób, po wielu miesiącach, a nawet latach udało nam się znaleźć nasze miejsce w Krakowie! I mamy nadzieję, że podobne powstaną także

Czytaj więcej »
Piwnica Powszechna / Півніца Повшехна
Redakcja

Znaleźliśmy lokal!

Po wielu miesiącach poszukiwań udało nam się znaleźć lokal. Od października wprowadzamy się na ul. Pijarską 5. Więcej o nowym miejscu już niebawem. Będziecie mieli okazję je obejrzeć podczas jubileuszowego, X Zjazdu Klubów “Tygodnika Powszechnego”. Lokal będzie służył jako siedziba Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza oraz miejsce spotkań Klubu “TP” w

Czytaj więcej »

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy