Mamy to! Piwnica Powszechna już działa

Pijarska 5 – dawniej dom dla wielu osób związanych z “TP” i ZNAKiem dziś staje się domem dla Klubów “Tygodnika Powszechnego” i Stowarzyszenia im. Jerzego Turowicza. W ten sposób, po wielu miesiącach, a nawet latach udało nam się znaleźć nasze miejsce w Krakowie! I mamy nadzieję, że podobne powstaną także w innych miastach, w których działają kluby. Bo m.in. w ten sposób chcemy tworzyć otwartą dla Was przestrzeń spotkania i dialogu.

Dwie inauguracje, które odbyliśmy w ostatnim czasie to ciągle zbyt mało, by pomieścić wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania naszego miejsca. Podczas pierwszej niewykończony jeszcze lokal odwiedzić mogli klubowicze uczestniczący w zjeździe oraz członkowie redakcji “Tygodnika Powszechnego”. W miniony piątek zaprosiliśmy mecenasów lokalu oraz osoby, które szczególnie przyczyniły się do powstania “Piwnicy Powszechnej”. Gośćmi specjalnymi byli Maria Osterwa-Czekaj – właścicielka kamienicy przy ul. Pijarskiej 5 oraz Henryk Woźniakowski, który przez lata mieszkał na pierwszym piętrze tego budynku.

Maria Osterwa-Czekaj /Fot. Adam Walanus
Henryk Woźniakowski /Fot. Adam Walanus

Lokal jest stosunkowo mały i nie możemy do niego zaprosić jednorazowo większej grupy. Tym niemniej od teraz każdy z Was może go odwiedzić. Tym bardziej, że przygotowujemy już kilka stałych punktów programu, kalendarz wydarzeń powoli się wypełnia.

Inauguracja 12 listopada /Fot. Adam Walanus

4 listopada odbyło się pierwsze spotkanie Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska, które zainaugurowało ekologiczne czwartki w naszej Piwnicy, dzień później gościł u nas Kongres Katoliczek i Katolików. Z kolei 13 listopada, dzień po inauguracji odbyło się pierwsze klubowe śniadanie, na które także zapraszać będziemy regularnie.

Już dziś zapraszamy tez na obywatelskie środy, które odbywały się będą najpewniej raz w miesiącu. Pierwsze spotkanie w cyklu: “Jak ratowaliśmy kleszczowskie wąwozy” z udziałem Anny Treit i Katarzyny Hołubowskiej odbędzie się 24 listopada o godz. 18.

Inauguracja podczas X Zjazdu Klubów “TP”, 15 października 2021 r. /Fot. Adam Walanus

Już niebawem poinformujemy o kolejnych inicjatywach, m.in. regularnych spotkaniach z udziałem redaktorów “Więzi”, seminariach filozoficznych i obywatelskich.

Zapraszamy wszystkich Klubowiczów oraz Przyjaciół z innych inicjatyw do zgłaszania pomysłów na kolejne wydarzenia, którymi wspólnie wypełnimy kalendarz Piwnicy Powszechnej.

Wszystkich, którzy chcą wspierać “Piwnicę” prosimy o datki o tytule “Darowizna – na lokal” przelewane na konto: 12 1750 0012 0000 0000 4104 8735.

Foto główne: Inauguracja lokalu 12 listopada z udziałem Marii Osterwy-Czekaj i Henryka Woźniakowskiego /Fot. Stanisław Matusik.

Więcej zdjęć z lokalu:

Inauguracja 15 października:

https://adamwalanus.pl/2021/ktp1/index.html

Inauguracja 12 listopada:

https://adamwalanus.pl/2021/ktp11/index.html

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Godziny otwarcia i kontakt

poniedziałek – piątek, godz. 10-18

e-mail: piwnica@turowicz.org

Partnerzy instytucjonalni

Nasze miejsce!

Piwnica Powszechna istnieje dzięki Wam – jej Przyjaciołom, Mecenasom. Wasze wsparcie spowodowało, że zaczęliśmy się starać o klubowe miejsce w Krakowie, znaleźliśmy je i urządziliśmy najlepiej jak potrafiliśmy, by służyła nam Wszystkim!

Chcemy by Piwnica była przestrzenią spotkania i dialogu, by nie zabrakło w niej okazji do spotkania z Innym, ale też by była przystankiem dla wędrowca (w tym Klubowicza przybywającego do Krakowa z innych stron świata, stąd lokalizacja blisko dworców autobusowego i kolejowego).

I wierzymy, że to pierwszy, ale nie ostatni lokal klubowy, a kolejne powstaną w innych miastach, w których działamy!

DZIĘKUJEMY!

Piwniczne wydarzenia:

Dom Osterwy