Nie jesteśmy obojętni. Klubowa pomoc dla osób z ośrodków detencyjnych

Pomoc dla osób przebywających w zamkniętych Ośrodkach Strzeżonych dla Cudzoziemców tzw. ośrodkach detencyjnych jest już od roku ważną częścią działalności Klubów „Tygodnika Powszechnego”. Naszą uwagę na dramatyczną sytuacją, w jakiej znaleźli się Uchodźcy osadzeni w Ośrodku Strzeżonym w Wędrzynie zwrócił Marcin Tumulka – koordynator Klubu w Kędzierzynie-Koźlu, który poprosił członków wszystkich klubowiczów o wsparcie w postaci ubrań, żywności oraz środków kosmetycznych. 

Klubowicze z Warszawy już w lutym 2022 r. wysłali pierwsze paczki do Wędrzyna. 24 lutego wszystko przyćmiła inwazja Rosji na Ukrainę i miliony ludzi uciekających przed wojną właśnie z Ukrainy. Wiele osób, wolontariuszy, którzy pomagali uchodźcom na granicy białorusko-polskiej i w ośrodkach dla cudzoziemców zaangażowało się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. A potrzeby były ogromne.  

Temat pomocy cudzoziemcom zamkniętym w SOC-ach wrócił jednak dość szybko. Postanowiliśmy podjąć się bardzo konkretnej pomocy osobom zamkniętym w tych ośrodkach i właściwie zapomnianych przez system. Dzięki współdziałaniu kilku klubów (Bielsko-Biała, Warszawa, Kraków, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle) wysłaliśmy biblie w języku francuskim (wiele osób zamkniętych w SOC-ach to chrześcijanie) i kilka telefonów (ich własne są najczęściej niszczone przez polskie i białoruskie służby).  

Pod koniec 2022 r. i ponownie na początku 2023 r. dzięki wspólnemu działaniu i ofiarności członków Klubów m. in. z Gliwic, Warszawy, Berlina, Kędzierzyna-Koźla i Bielsko-Białej zaopatrzyliśmy osoby zamknięte w jednym z SOC-ów w bieliznę i ubrania (dresy). To, co dla nas wydaje się rzeczą oczywistą, jak bielizna i ubrania na zmianę czy pasta do zębów albo jedzenie tam urasta często do problemu. Udało się też wysłać kilka kompletów kul ortopedycznych do osoby, która pomaga uchodźcom trafiającym do szpitala w Hajnówce. Niestety, powstanie płotu na granicy spowodowało, że jest więcej urazów kończyn dolnych.  

Marian Turski mówił 3 lata temu w Oświęcimiu o XI przykazaniu „Nie bądź obojętny”. Nie jesteśmy, nie możemy być…

Joanna Stawiarska i Marcin Tumulka

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!