Adopcje w Polsce, czyli jak uleczyć chorujący system

„Adopcja wciąż jest w Polsce czymś mrocznym, czymś, do czego ludzie nie przyznają się otwarcie. (…) Ludzie zawsze wtedy ściszają głos. A przecież ci, którzy decydują się na ten krok, robią coś dobrego.” Pragniemy oddać głos adopcji, nie mówić szeptem, a krzyczeć głośno jak dużym problemem jest adopcja w Polsce. Problemem, który największą krzywdę robi tym najmniejszym.
W Polsce ponad siedemdziesiąt tysięcy dzieci objętych jest pieczą adopcyjną, nie brakuje też chętnych na rodziców adopcyjnych. Mimo to większość dzieci nie ma szans na znalezienie domu. Na przeszkodzie staje ich wiek, stan zdrowia i prawo adopcyjne zawarte w ustawie z 1964 roku. Nie wszystkim udaje się ten ciężar udźwignąć.

Przyczynkiem do spotkania w grudziądzkim Klubie “Tygodnika Powszechnego” jest książka Marty Wroniszewskiej “Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce”, w której Autorka dzieli się z czytelnikami swoimi rozmowami z dziś już dorosłymi dziećmi adopcyjnymi i ich rodzinami. Rozmawia z osobami poszukującymi swoich biologicznych rodziców, matkami, które utraciły prawa rodzicielskie, wreszcie pracownikami instytucji i działaczami społecznymi. Osobiste dramaty przeplatając z problemami niewydolnego systemu.

O zmaganiach z codziennością zarówno dzieci, jak i rodziców adopcyjnych, do której obydwie strony tej relacji nie zostały przygotowane, o osobistych dramatach nierozerwalnie związanych z niewydolnością systemu będziemy rozmawiać w grudziądzkim Klubie „Tygodnika Powszechnego” w środę, 16 czerwca o godzinie 19.00.

Podczas spotkania spróbujemy pokazać różnice między rodziną zastępczą, a pełną adopcją, pogotowiem opiekuńczym, a domem dziecka. Postaramy się wyjaśnić zawiłe meandry prawa adopcyjnego i pokazać oblicze adopcji z różnych punktów widzenia, nie tylko prawnego, ale przede wszystkim osób zaangażowanych w proces adopcyjny – rodziców i dzieci.

Naszymi Gośćmi będą Autorka książki „Tu jest teraz twój dom. Adopcja w Polsce” wydanej w Wydawnictwie Czarne: Marta Wroniszewska oraz Redaktor Kwartalnika “Więź” – Katarzyna Jabłońska, autorka artykułu „Niezbędnik adopcyjny” (Więź, 596/2008).

 

Marta Wroniszewska absolwentka pedagogiki specjalnej, dziennikarstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Wieloletnia szefowa serwisu wysokieobcasy.pl, redaktorka „Wysokich Obcasów”, portali gazetawyborcza.pl i vogue.pl. Publikowała także w „Dużym Formacie” i magazynie „Dziecko”. Ma troje dzieci. Wraz z mężem tworzy rodzinę zaprzyjaźnioną dla dziewczynki z domu dziecka.

Katarzyna Jabłońska absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, krytyk filmowy. Redaktor kwartalnika „Więź”, w latach 1997-2017 była sekretarzem redakcji. Współautorka felietonu filmowego „Ksiądz z kobietą w kinie” (z ks. Andrzejem Lutrem). Współautorka i współredaktorka książek, m.in. „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” (z ks. Janem Kaczkowskim), „Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm”, „Między konfesjonałem a kozetką”. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi”.

Zapraszamy na transmisję na Facebooku Klubów „Tygodnika Powszechnego”, Kwartalnika Więź i Wydawnictwa Czarne.

 

Cytat pochodzi z książki. Informacje o Autorkach ze stron Wydawnictw. Grafika Wydawnictwo Czarne.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!