Dzikość nie ogranicza się do nietkniętej, dziewiczej natury

“Dzikość nie ogranicza się do nietkniętej, dziewiczej natury. Zielsko w pęknięciu chodnika, pająk w kącie pokoju, jeż w miejskich zaroślach – to także dzikość” pisała Julia Fiedorczuk. I my chcemy Was przenieść w świat tej natury, którą mijamy codziennie, nie zwracając na nią uwagi, i której często nam w codzienności brakuje.
24 lipca 2020 r. zapraszamy w średniowieczne mury razem z Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Grudziądzką Inicjatywą Ekologiczną, aby z naszymi gośćmi poszukać dzikości w przestrzeni miejskiej. Będzie zielono, ludowo i zdrowo. Po łąkach i zieleni miejskiej oprowadzą nas autorka książki  “Na marne”, nasz gość podczas styczniowego spotkania Epoka na marne – Marta Sapała, architekt zieleni miejskiej Urzędu Miasta w Grudziądzu – Pani Tatiana Szymańska oraz etnograf z grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi – Łukasz Ciemiński.  Spotkania odbywają się w ramach akcji Łąka Powszechna, której partnerem jest “Tygodnik Powszechny”.

Czytaj dalej

“Ogniem wypalone. Popiołem zapisane” – Anna Wysocka w Muzeum w Grudziądzu.

Ona drobna kobieta, o przenikliwym spojrzeniu i szczerym uśmiechu, w swej naturze podobna raczej do drobnolistnych kwiatów, jakie zdobią jej suknię. Jej prace – ciężkie i groźne, nieoddające kruchej natury ich twórczyni, lecz jednak poruszające najdelikatniejszą strunę w głębi człowieka. Tchnące nadzieją Futuroidy, przerażające Łby i smutne Hibernaty czy zachwycające formą  Upłaszczyznowienia są niczym krnąbrne dzieci, wyrostki, które tylko matce udaje się okiełznać. A w tym wszystkim ta, która powołała je do życia, to z jej delikatnej natury biorą wrażliwą strunę. Artystka dzieli się nią ze swymi pracami, tak samo jak z każdym, kto do niej się zbliży. Doświadczyć mogli  tego wszyscy, którzy 15 listopada 2019 r. przyszli na wernisaż otwierający wystawę  zorganizowaną w dwudziestolecie  ej pracy twórczej w Muzeum w Grudziądzu. pt. „Ogniem wypalone. Popiołem zapisane”. Kuratorem wystawy jest Mateusz Promiński, pracownik Działu Sztuki w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Czytaj dalej

Epoka na marne. Spotkanie wokół klimatu

Grudziądzki Klub „Tygodnika Powszechnego” podejmując po raz pierwszy na tak szeroką skalę współpracę z innymi miejskimi organizacjami spotkaniem z Martą Sapałą otworzył rok działań ekologicznych dla miasta. Spotkanie „Epoka na marne” tytułem i formą nawiązując do zmarnowanych szans na dalsze istnienie ludzkości w swym pierwotnym założeniu miało być debatą dwóch znakomitych głosicielek pro klimatycznych – filozofki prof. Ewy Bińczyk, autorki książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”, którą Klub w Grudziądzu gościł w grudniu 2018 roku, oraz dziennikarki Marty Sapały autorki między innymi wydanej niedawno książki „Na marne”.

Czytaj dalej

Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim

Grudziądzki Klub „Tygodnika Powszechnego” wzorem ubiegłego roku rozpoczął tegoroczne spotkania klubowe od śniadania z księdzem Adamem Bonieckim. Jednak w tym roku spotkanie, poza śniadaniem dla zaangażowanych klubowiczów (w małym, choć większym niż w roku ubiegłym gronie), w swojej drugiej części miało charakter otwarty. Przyczynkiem do spotkania była książka „Strefa dobrego zasięgu” będąca zbiorem tekstów ks. Adama Bonieckiego, jakie na przestrzeni kilku lat ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym”.

Czytaj dalej