Bo byłem przybyszem (wideo). Kuśpit, Matwiejczuk i Ochojska o pomaganiu uchodźcom i migrantom

Z przykrością muszę stwierdzić, że Europa staje się twierdzą – mówiła m.in. Janina Ochojska podczas spotkania „Bo byłem przybyszem” zorganizowanego przez Klub „TP” w Bydgoszczy. Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania.

Rozmowę, w której wzięły też udział wolontariuszki Alicja Matwiejczuk (działa w ośrodkach detencyjnych) i Agata Kuśpit (zaangażowana w pomoc w lasach) prowadził Piotr Jarecki (koordynator bydgoskiego Klubu „TP”),

O doświadczeniach z działań w przygranicznych lasach opowiadała Agata Kuśpit. Jak twierdziła, nikt nie bał się lasu, chodzili w ciemności, rozdzielali się żeby znaleźć ludzi. – Były takie interwencje, gdy zastanawiałam się czy dobudzę człowieka, który przede mną leży. Czy to jeszcze żywy człowiek, czy już tylko ciało – mówiła. Opowiadała też o swoich myślach, obawach związanych z niesieniem pomocy – Bałam się tego, w jakim stanie zastanę tych ludzi, czy będę umiała im pomóc.

Ważne pytania o to co zrobimy, jeżeli mur na granicy nie zda egzaminu, ale też szereg innych ważnych pytań zadawała Janina Ochojska, zaś Alicja Matwiejczuk relacjonowała przede wszystkim sytuację panującą w ośrodkach detencyjnych. Wspominała o potrzebach i najlepszych sposobach pomagania.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

O działalności pomocowej Klubów „TP”

Zapraszamy członków i sympatyków Klubów „TP” do wspólnego pomagania. Konkretnie, bez przymusu, bez rozgłosu, w myśl zdania, które przytoczył Marian Turski o XI przykazaniu „Nie bądź obojętny”. „Działania na rzecz wykluczonych i potrzebujących” to zdanie żywcem wyciągnięte z naszej misji. 

Członkowie i sympatycy Klubów te słowa realizuje na co dzień w swoim otoczeniu. Działajmy na tym polu także wspólnie, na płaszczyźnie międzyklubowej!

Kontakt z ludźmi wykluczonymi rodzi trudne pytania o nasze człowieczeństwo, chrześcijaństwo i wyznawane wartości. W ostatnich latach potrzebującymi w Polsce stali się uchodźcy z różnych części świata. Gdy odsuniemy na bok wszystkie kwestie polityczne, zobaczymy w nich cierpiących i wykluczonych ludzi.

Wróć do strony głównej „Działań pomocowych”

Koordynatorzy

Joanna Stawiarska

Joanna Stawiarska

Członkini Klubu „TP” w Warszawie, koordynatorka międzyklubowych działań pomocowych

Marcin Tumulka

Marcin Tumulka

Koordynator Klubu „TP” w Kędzierzynie-Koźlu, koordynator międzyklubowych działań pomocowych

Jak pomagać?

Obecnie najpotrzebniejsze są paczki żywnościowe. Koszt paczki wraz z wysyłką to 60-80 zł.

Jeśli chcesz przygotować taką paczkę:

 1. Zgłoś się do koordynatorów akcji (kontakt powyżej). Otrzymasz wówczas dokładny adres oraz ID osoby potrzebującej.
 2. Paczkę nadaj InPostem, poprzez stronę internetową (na wydrukowanej etykiecie zamazujemy wszelkie dane osobowe, pozostawiamy jedynie kod kreskowy) lub przez aplikację.
 3. Skład paczki
  • chleb, pita, itp.
  • pasztety, pasty (nie mogą być w opakowaniach szklanych ani metalowych puszkach)
  • gorące kubki, zupy chińskie
  • kawa, herbata
  • musy owocowe, soki
  • batony proteinowe, czekolady
  • orzechy, daktyle, mieszanki studenckie
  • mleko w proszku

Zobacz także:

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!