Dwie osobowości, dwie tradycje duchowe – po wystawie w Galerii Bielskiej BWA

Spotkanie Jerzego Nowosielskiego i Stanisława Niemczyka to temat wystawy w Galerii Bielskiej BWA. „Malarz ikon” i  „śląski Gaudi” stworzyli niezwykłe dzieła: kościoły w Tychach i Czechowicach-Dziedzicach. Świątynie pokazano w projektach, makietach, wizjach, rysunkach, w filmowej narracji architekta i budowniczego kościoła – franciszkanina, o. Wawrzyńca. Wystawa to także opowieść o niezrealizowanych wizjach malarza i architekta, niezrozumieniu idei przez wiernych i fundatorów, księży katolickich i prawosławnych.

Zwiedzaliśmy wystawę 1 lutego br.. Ciekawym wątkiem opowieści kuratorki Wystawy Agaty Smalcerz była historia tworzenia się wspólnoty wokół budowanego od ponad 20 lat kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach. Nie pracuje  tu  firma budowlana, ale parafianie, wolontariusze i bezdomni.

Na szkicach i rysunkach widzieliśmy  twarze zaledwie zarysowane, według reguł ikony opisane inskrypcjami typowymi dla malarstwa cerkiewnego. Z drugiej strony umieszczono zdjęcia wieży kościoła św. Franciszka i św. Klary w Tychach- wieże już stojące i złocistą makietę piątej, symbolizującej serce Chrystusa. W swoich projektach architekt odwoływał się  do franciszkańskiej świątyni w Asyżu.

Wystawa czynna do 3 marca.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!