Ojczyzna jako wspólnota wyobraźni

Spotkanie formacyjne, które proponujemy w grudniu 2021r., organizowane dla członków i sympatyków białostockiego Klubu „Tygodnika Powszechnego” to propozycja wspólnej, pogłębionej refleksji nad formą patriotyzmu naszych czasów.  Tym razem o ważnych dla wszystkich z nas tematach chcemy porozmawiać z Panem Profesorem Lechem Giemzą.

 Miłość do Ojczyzny jest jedna, choć przejawia się w rożnych formach. Czasy, w jakich trwamy, wymagają od nas zdecydowanej jednoznaczności w kwestiach tak ważnych, acz delikatnych, jak definiowanie patriotyzmu i postaw wobec naszych braci. W obecnym świecie aktualne wydają się słowa Konrada Wallenroda, który “szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w Ojczyźnie”, chociaż dzisiaj dotyczą zdecydowanie innych problemów. Dlatego wychodząc naprzeciw owym kwestiom zapraszamy na spotkanie z Panem Profesorem Lechem Giemzą objęte tytułem: “Ojczyzna jako wspólnota wyobraźni”.
Wspólnie z Panem Profesorem będziemy chcieli w piątkowy wieczór 10 grudnia 2021r. przyjrzeć się naszemu rozumieniu treści ukrytych w słowach ojczyzna i patriotyzm, a być może dokonać redefiniowania tych pojęć. Zapraszamy więc serdecznie.
W ramach przygotowania do spotkania polecamy lekturę tekstu z TP autorstwa Stefana Chwina “Co będzie z Polską za lat trzysta”

:https://www.tygodnikpowszechny.pl/co-bedzie-z-polska-za…

Link do wydarzenia zamieścimy w komentarzu pod wydarzeniem na FB Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Białymstoku w dniu 9 grudnia 2021r.

Profesor Lech Giemza jest  wykładowcą polonistyki KUL, autorem książek “Metafory historii w polskim eseju współczesnym”, “Spotkanie w literaturze jako sytuacja nieoczywista”, “Rzeka która cierpi. O poezji Czesława Miłosza”. Jest też twórcą akcji “Książka z plecaka”, w ramach której konsekwentnie dzieli się wiedzą z młodzieżą szkół średnich w całej Polsce. Współpracuje jako felietonista z “Gościem Niedzielnym Lubelskim”. Prywatnie mąż i ojciec, zapalony rowerzysta i włóczęga, od lat miłośnik „Tygodnika Powszechnego”.

Spotkanie odbędzie się na platformie Teams.

Serdecznie  zapraszamy!

 

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!