Ojczyzna jako wspólnota wyobraźni

Spotkanie formacyjne, które odbędzie się online 14 stycznia (piątek) 2022 r. o godz. 19.00, organizowane dla członków i sympatyków białostockiego Klubu Tygodnika Powszechnego to propozycja wspólnej, pogłębionej refleksji nad patriotyzmem naszych czasów. Tym razem o ważnych dla nas wszystkich tematach chcemy porozmawiać z Panem Profesorem Lechem Giemzą.

Miłość do ojczyzny jest jedna, choć przejawia się w różnych formach. Czasy, w jakich żyjemy, wymagają od nas zdecydowanej jednoznaczności w kwestiach tak ważnych, acz delikatnych, jak definiowanie patriotyzmu i postaw wobec naszych braci. W obecnym świecie aktualne wydają się słowa Konrada Wallenroda, który “szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie”, chociaż obecnie dotyczą zdecydowanie innych problemów. Dlatego wychodząc naprzeciw owym kwestiom zapraszamy na spotkanie z Panem Profesorem Lechem Giemzą pt.: “Ojczyzna jako wspólnota wyobraźni”.

Wspólnie z Panem Profesorem będziemy chcieli przyjrzeć się naszemu rozumieniu treści ukrytych w słowach ojczyzna i patriotyzm, a być może na nowo zdefiniować te pojęcia.

W ramach przygotowania do spotkania polecamy lekturę tekstu z TP autorstwa Stefana Chwina “Co będzie z Polską za lat trzysta” https://www.tygodnikpowszechny.pl/co-bedzie-z-polska-za…

Link do wydarzenia, które odbędzie się na platformie Teams, zamieścimy w komentarzu pod wydarzeniem na FB Klubu Tygodnika Powszechnego w Białymstoku na dzień przed spotkaniem.

O naszym Gościu:

Profesor Lech Giemza jest wykładowcą polonistyki KUL, autorem książek “Metafory historii w polskim eseju współczesnym”; “Spotkanie w literaturze jako sytuacja nieoczywista”; “Rzeka która cierpi. O poezji Czesława Miłosza”. Jest też twórcą akcji “Książka z plecaka”, w ramach której konsekwentnie dzieli się wiedzą z młodzieżą szkół średnich w całej Polsce. Współpracuje jako felietonista z “Gościem Niedzielnym Lubelskim”. Prywatnie mąż i ojciec, zapalony rowerzysta i włóczęga, od lat miłośnik Tygodnika Powszechnego.
Spotkanie odbędzie się na platformie Teams.

Serdecznie zapraszamy!
Barbara Agnieszka Jawor
Beata Kardasz
Elżbieta Sawoniewska

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!