O scenariuszu filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland. Rozmowa z Maciejem Pisukiem

O “Zielonej  granicy” Agnieszki Holland rozmawialiśmy w bielskim klubie z jednym ze scenarzystów filmu, bielszczaninem Maciejem Pisukiem. Spotkanie 25 stycznia br. zgromadziło wielu widzów.

Nasz Gość opowiadał o okolicznościach powstania filmu od pomysłu aż do odbioru, ale także o działaniach aktywistów na granicy polsko-białoruskiej, w których sam uczestniczył. Głównym tematem rozmowy było jednak przygotowanie scenariusza. W pracach nad filmem Agnieszki Holland ważna była dokumentacja trzech wątków: skupionego wokół uchodźców, postaw strażników granicznych oraz grup niosących pomoc. Nasz Gość mówił o przeglądaniu wielu nagrań dokonanych przez aktywistów, wielu rozmowach z przekraczającymi granicę, a także ze strażnikami granicznymi. Nieliczni, najczęściej anonimowo, dzielili się swoimi doświadczeniami.

Uczestnicy spotkania wspominali najbardziej emocjonujące sceny filmu, zwłaszcza te, które kojarzyły się atmosferą lub wydarzeniami z czasów okupacji. Pytano także o doświadczenie dobra w trakcie realizacji tego trudnego filmu. Było nim, jak stwierdził Maciej Pisuk, spotkanie z ludźmi z krajów, o których niewiele wiemy, a które pogrążone są od lat w wyniszczających wojnach, ludźmi którzy nie chcą żyć w ciągłym niebezpieczeństwie terroryzmu i śmierci.

Wsparcie dla migrantów nadal jest potrzebne, również dla przebywających w ośrodkach detencyjnych. Apelują: Grupa Granica https://www.facebook.com/grupagranica/ i Fundacja Ocalenie  https://www.facebook.com/FundacjaOcalenie . Gospodarz miejsca naszych spotkań w Willi Sixta – Galeria Bielska zachęcała do zakupu dzieł sztuki z aukcji na rzecz Ukrainy: fundacjagb@gmail.com z tematem wiadomości „Aukcja dla Ukrainy 3”.

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!