Pomaganie jest legalne

Pomaganie jest legalne. Od jak dawna słyszymy to hasło, jednocześnie dalej śledząc to, co się dzieje na polsko – białoruskiej granicy. Pushback to chyba słowo, które już nigdy nie zniknie z naszej pamięci, lecz jest to pamięć, która nadal zapełnia się  obrazami udręczonych ludzi, będących na granicy śmierci,  a i często  tracących życie.

Czy przyzwyczajamy się do widoku z pogranicznych lasów? Czy milczące cierpienie uchodźców i krzyk pomagających im wolontariuszy dociera w głąb kraju? Ostatni performance w Ogrodzie Saskim, pokazujący dramat śmierci na obcej, nieprzyjaznej ziemi, w samotności i pozbawieniu godności, jaka się każdemu człowiekowi należy, odbił się słabym i krótkim echem. Co możemy zrobić, jak nie być obojętnym, protestować, pomóc?

Wspieramy różne organizacje i inicjatywy, szukamy rozwiązań.

Tym też będzie niewątpliwie zajmować się 20.doroczna  konferencja IMISCOE od 3-6 lipca w Warszawie i online (20th IMISCOE Annual Conference Migration and Inequalities. In search of answers and solution— Migracja I Nierówności w poszukiwaniu odpowiedzi i rozwiązań ).

Konferencji będzie towarzyszyła wystawa „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”, której organizatorem jest Biuro Parlamentarne Janiny Ochojskiej. Wystawa miała swoją odsłonę na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego, a teraz podróżuje po Polsce.

W ramach Kawiarenki Klubu „TP” Warszawa, w sobotę 3 czerwca na Jazdowie 3/12 porozmawiamy z jednym z organizatorów tej wystawy, Mateuszem Luftem oraz z wolontariuszem z warszawskiego KIK Antonim Wołowskim, który opowie o tragedii ofiar i bezsilności pomagających.

Działania pomocowe na granicy trwają nieprzerwanie już kolejny rok i naszym chrześcijańskim obowiązkiem i obywatelską powinnością jest wspieranie tych działań i niezgoda na obojętność.

W „Tygodniku Powszechnym” ukazało się wiele tekstów związanych z dramatem polsko -białoruskiej granicy:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/drony-nad-granica-w-lasach-nadal-gina-ludzie-182487

https://www.tygodnikpowszechny.pl/podlasie-nie-dla-ludzi-granica-181842

https://www.tygodnikpowszechny.pl/granica-polsko-bialoruska-nielegalnie-wrazliwi-173530

https://www.tygodnikpowszechny.pl/kryzys-na-granicy-bedzie-trwal-176243

https://www.tygodnikpowszechny.pl/granica-znowu-cierpi-173256

https://www.tygodnikpowszechny.pl/gry-na-granicach-169755

https://www.tygodnikpowszechny.pl/ludzie-na-granicy-168740

https://www.tygodnikpowszechny.pl/kosciele-rusz-na-granice-169662

Zdjęcia: Facebook Grupy Granica

 

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!