Posted on: 18 grudnia 2018 Posted by: Joanna Rózga Comments: 0

O czym można rozmawiać z felietonistką „Tygodnika Powszechnego”? O wszystkim. Anna Dziewit Meller zdradziła nam kilka sekretów swojego warsztatu, mówiła o tym, jak poszukuje tematów i jaki zdyscyplinowane jest Jej pisanie.

Nie obeszło się bez rozmowy o pierwszym felietonie, który miał wyjątkowy oddźwięk i konsekwencje, również dla samej autorki, uświadamiając rozmiar, wagę i odpowiedzialność, oraz wyzwanie, jakie sobie, a i nam – kobietom, postawiła. Dowiedzieliśmy się również o kulisach powstania najbliższego felietonu i jego powiązaniach z wywiadem w ostatnim „Tygodniku Powszechnym”, ale tej tajemnicy nie zdradzimy. Dziennikarka opowiadała też o tym, jak oddziela pracę nad felietonami od pracy nad książką, i jak łączy pisanie z życiem rodzinnym.
Mówiliśmy o książkach pisanych dla dziewczynek, kształtujących otwartość, pewność siebie i poczucie wartości, oraz o barku oferty kulturalnej dla chłopców. Była mowa o głęboko zakorzenionej śląskiej tożsamości i o tym, jak ważne jest zachowanie języka regionalnego, jako dziedzictwa kulturalnego Polski.
Nasze spotkanie poprzedził numer „Tygodnika Powszechnego” zawierający rozmowa Anny Dziewit Meller z Iwoną Chmielewską na tematy związane z kobiecą naturą i społecznym tabu. Mówiliśmy o granicach intymności i potrzebie rozmowy w sposób naturalny, pozbawiany sensacji i wstydu o kobiecej fizjologii. Ale również, o znaczeniu takiej debaty na forum publicznym, w celu poprawienia sytuacji kobiet nie tylko w Polsce, ale w wielu zakątkach świata, gdzie ich prawa i godność są narażone.

Nie wystarczają już kobiece rozmowy przy „darciu pierza”, musimy wprowadzać nasz dzieci w życie seksualne i fizjologię własnej płci w sposób kompetentny i naturalny, szanując ich tempo rozwoju i odmienność potrzeb. Żyjemy w dobrych czasach, w których możemy wykorzystać własne doświadczenie, świadomość i sprzyjające warunki. Jedyne czego potrzebujemy to większego społecznego zrozumienie i tolerancji. Wyzbycia się strachu i tabu.
Kolejna ciekawe spotkanie w Kawiarence, bardzo osobista, ciepła i szczera rozmowa, którą zawdzięczamy naszemu gościowi i wszystkim obecnym.

comments

Leave a Comment