Kawiarenka na XXI Dzień Judaizmu

Klub “Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza na pierwsze w roku 2018 spotkanie Kawiarenki Klubów “TP”. Tym razem temat będzie powiązany z XXI Dniem Judaizmu, którego hasło w tym roku brzmi: “Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19).

Strach przed innym, stereotypy, niewiedza, izolacja. To wszystko uniemożliwia pokój między ludźmi, którego podstawą jest zrozumienie i wzajemna tolerancja.
Jak przybliżyć ludzi dwóch religii i kultur sobie nawzajem i jak pokonywać istniejące uprzedzenia? Na ile wspólna historia łączy narody, a na ile i kiedy umacnia podziały.
17 stycznia, obchodzimy w Warszawie XXI Dzień Judaizmu

“Zgodnie z założeniami episkopatu, Dzień Judaizmu ma przybliżać nauczanie Kościoła po Soborze Watykańskim II na temat Żydów i ich religii oraz ukazywać antysemityzm jako grzech. Jest to też okazja do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.”
(http://laboratorium.wiez.pl/2017/11/07/obchody-dnia-judaizmu-2018-w-styczniu-w-warszawie/)

To wydarzenie stało się punktem wyjścia do spotkania i rozmowy z naszym gościem, Zuzanną Radzik, teolożką, publicystką „Tygodnika Powszechnego”, członkinią Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz zarządu Forum Dialogu

Jak wygląda realnie dialog, który miał rozpocząć dokument Nostra Aetate i w czym się realizuje, na jakie napotyka przeszkody? Czego nas nauczył i na ile udaje się w Polsce.
Czy jest wystarczająco widoczne wzajemne otwieranie się na religię i kulturę żydowska i jaki ma to wpływ na zrozumienie i akceptację innych kultur i narodów.

Zapraszamy 20 stycznia godz. 16:00-18:00 do Stacji Muranów, współorganizatora spotkania (Warszawa, ul Andersa 13)

Mamy też noworoczny upominek dla wszystkich naszych gości!

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Najbliższe kawiarenki:

[eventlist categories=”31″ whitelabel = true noresults=”Brak nadchodzących wydarzeń” limit=10]

Nadchodzące wydarzenia:
[eventlist categories="6" whitelabel = true noresults="Brak nadchodzących wydarzeń" limit=15]

Działamy dzięki Tobie! Wesprzyj nas!