Posted on: 22 sierpnia 2018 Posted by: Joanna Rózga Comments: 0

Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie zaprasza w sobotę 1 września o godz. 16.00 na spotkanie z Ireną Dawid-Olczyk -współzałożycielką La Strady, Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Miejsce spotkania: Stacja Muranów, ul. gen. Andersa 13 (wejście od dziedzińca). Zapraszamy!

W czasie spotkania będziemy rozmawiać o ofiarach, sprawcach, globalnym zasięgu i mechanizmach przestępstw, ale przede wszystkim o działaniu samej organizacji pomocy oraz naszej osobistej postawie: zdolności rozpoznawania, możliwości i sposobie reagowania na zjawisko współczesnego niewolnictwa, o prawach i moralnym obowiązku.

Papież Franciszek, w czasie przemówienia do uczestników Międzynarodowej Konferencji tzw. Grupy św. Marty, która została przez niego powołana w celu zwalczania współczesnych form niewolnictwa, zwrócił uwagę na potrzebę zbadania przyczyn, które sprawiają, że społeczeństwa tolerują ten przestępczy proceder. Mówił: „Jestem przekonany, że te dni refleksji i wymiany doświadczeń wniosły większe światło dla lepszego ukazania wzajemnych zależności między globalnymi i lokalnymi aspektami handlu ludźmi. Doświadczenie mówi bowiem, że te współczesne formy niewolnictwa są o wiele bardziej rozpowszechnione, niż można to sobie wyobrazić, nawet – co zawstydza i jest gorszące – w najbogatszych społeczeństwach”. „Wołanie Boga do Kaina, które znajduje się na pierwszych stronach Biblii – «Gdzie jest brat twój?» – przynagla nas do poważnego przyglądnięcia się różnym formom współudziału, tolerowanym i wspieranym przez społeczeństwa, przede wszystkim w odniesieniu do handlu dla celów seksualnych, wyzysku bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci.”

Teksty z „Tygodnika Powszechnego” powiązane z tematem spotkania:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/niewolnicy-tacy-jak-my-21308

https://www.tygodnikpowszechny.pl/niewolnik-nie-krzyczy-142291

https://www.tygodnikpowszechny.pl/niewolnicy-swiatla-17420

https://www.tygodnikpowszechny.pl/ludzie-na-sprzedaz-146762

https://www.tygodnikpowszechny.pl/dobry-towar-z-moldawii-31086

https://www.tygodnikpowszechny.pl/piekno-do-odnalezienia-35827

http://zydziiczarownice.blog.tygodnikpowszechny.pl/2017/02/07/ile-kosztuje-czlowiek/

https://www.tygodnikpowszechny.pl/serce-za-serce-32469

 

comments

Leave a Comment